Армията започна окончателното почистване на поделението в Челопечене от опасните боеприпаси. Две години след взривовете, които буквално разтърсиха столицата, в Челопечене все още има опасни снаряди. Как изглежда взривеното поделение отвътре и крие ли опасности за местните, разказват Габриела Наплатанова и Бисер Босилин.

Малко столичани знаеха нещо за поделението в Челопечене, преди да ги събуди колосалната експлозия през юли 2008 г. Сега поделението е известно за всички, а военните продължават да разчистват последствията от взривовете, станали символ на немарливост и корупция.

„Първоначално всичките ни усилия бяха хвърлени извън поделението за почистване на 9-километровата зона. Тя е надеждно почистена и можете да видите, че хората обработват площите си вън. В последната година оттук са открити и изнесени 47 хиляди боеприпаси”, каза полк. Михаил Христов от Съвместното оперативно командване

„Надявам се, че за планираните 3 месеца ще успеем да извършим повърхностното почистване на района в поделението”, каза заместник-командващият на СОК контраадмирал Симеон Цеков.

Сега 2 екипа от сапьори правят повърхностно почистване на последните 104 декара от поделението. Снаряди не са вадени и от самата река и от двете езера вътре в поделението - за тях трябва уред, с който армията не разполага.

В най- опасната зона на поделението в Челопечене така нареченият технически район,  откъдето започва взрива, има над 1400 тона боеприпаси и взривни вещества

След последните дъждове тук се показват и учебни гранати и бойни настъпателни гранати. За да се предотвратят инциденти в непочистената зона в поделението има денонощна въоръжена охрана.