Подценили ли са училищните власти случая?
Според Монов учебното заведение не е подценило случая и евентуалните други случаи на насилие между учениците, а се оказало неподготвено да реагира на едно ново явление като появата на толкова агресивност сред младите хора.
Адвокат Снежина Спасова, която е и майка на единадесетокласничка от 35-о СОУ заяви, че психологът на училището е знаел за проявяващото се насилие и е подал няколко сигнала за напрежението сред децата. На проблема обаче не е било обърнато достатъчно внимание и той е подал оставка.
„Децата много харесваха психолога и му имаха доверие, надяват се той да се върне”, сподели Спасова.
„Този цивилизационен модел, който ние асоциираме със Западния свят, е в дълбока ценностна криза. Колкото и странно да звучи ние сме лишени сме от родителски инстинкт, така че да възпитаваме децата си в една стойностна морална система”, заяви от своя страна Монов, опитвайки се да даде мнение за причината, провокирала агресията сред младежите.
За решенията на проблема
„Не може на един инспектор, работещ с агресивни деца, да се падат по 150-200 случая. Трябват повече и подготвени хора за решаването ан тези проблеми”, каза още Монов.
Той предложи още създаването на Институт за детето, който да обобщава процесите сред младите хора и да ги анализира. Сред другите мерки са санкции за децата, упражнили насилие над други хора, както и за родителите им.
„Нужно е и да се спортува – спортът развива характера и учи децата на колективизъм, да не бъде аутсайдери”, смята още Монов.
Той допълни още, че от бюджета за 2012 година не личи децата да са приоритет на държавата.