Неизползваният до 1 януари 2010 г. платен годишен отпуск за предходни календарни години може да се ползва само до 31 декември 2011 година, приеха депутатите на първо четене. Промяната е част от законопроекта на Министерския съвет за изменения в Кодекса на труда. С тях се регламентират антикризисните мерки на правителството. Депутатите отхвърлиха два законопроекта за промени на трудовия кодекс, внесени от левицата.

С още три месеца може да се удължи периодът, за който се въвежда непълното работно време при намаляване на обема на работата, предвиждат приетите промени. В действащия сега кодекс е разписано, че в този случай работодателят може да установи за три месеца в една календарна година непълно работно време.

Осигурителният стаж на работниците, за които е въведено непълно работно време, се зачита изцяло, независимо от продължителността на работното време, приеха още депутатите. Това изменение се предвижда да важи до края на следващата година.

Друга промяна е удължаването с още 45 календарни дни на срока, в който работодателят - без съгласието на своите работници и в случаите на производствена необходимост, може да им възлага временно друга работа в същото или в друго предприятие. Сега този период е 45 дни. Законовата промяна е с временен характер и се предвижда да важи до края на 2011 година.

Друга от приетите антикризисни мерки за запазване на заетостта е възможността работодателите да "пускат" работниците и служителите в "специфичен отпуск по икономически причини. До 31 декември 2010 г. работодателят ще може да предостави неплатен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие при намаляване обема на работата. Периодът, за който работодателят ще има право да предоставя неплатения отпуск, е до 60 работни дни.

Двойно се увеличава минималният размер на наложената на работодателя санкция за маловажно нарушение. Най-малката глоба вече ще бъде 100 лв., а максимално предвиденият размер се увеличава от 100 на 300 лева.

От Коалиция за България заявиха, че с мерките на правителството няма да се реши кризата. Мая Манолова отбеляза, че работниците ще загубят отпуските си и няма да имат парични обезщетения за това, което е нарушение на редица договорености. Тя предвижда и дела в Страсбург, с които ще бъде осъдена държавата, което ще се върне като "бумеранг" за данъкоплатците.