Поне 60% от асансьорите в София са в окаяно състояние и са опасни, твърдят хора от бранша. Във фаталния час в асансьора в Майчин дом освен 9 бременни жени се качват още петима - или общо 14 души. А съоръжението е предназначено само за шестима. За фирмата, която подържа асансьора това е причината за драмата.

"Значи всеки, който е влязъл след шестия пътник, е трябвало да каже на следващия да не се качва. Шест е максималния товар, не постоянния", каза Явор Захов от фирмата, поддържаща асансьора.  

Техниците казват, че съоръжението е поддържано. Дори имат специален човек, който постоянно се грижи за 15-те асансьора в болницата.

"Всичко е поддържано и изправно и точно това ги е спасило тези хора. Той дори не е превишил скоростта в момента, в който е трябвало да спре е дръннал във фундамента, където има пружини", казаха от фирмата.

Хилядите блокове в София са пълни с опасни асансьори, казват хората от бранша. Според някои изчисления става дума за над 60 % от всичките. Което значи, че във всеки втори блок има опасност от инцидент.

Асен Иванов направи проверка в случаен вход в Люлин, за да види какви са отношенията техник - етажна собсвеност. Всеки вход сключва договор с лицензирана фирма. В този вход се оказва, че проверката е минала само преди две седмици. Блокът работи с една и съща фирма от 30 години.

"Те си имат график и си минават. Когато има авария има телефон обаждаме се. Е, спира то като се качат 4-5 души спира, както е станало вчера, изключва", каза Георги Иванов, домоуправител.

Хората от бранша признават, че има и нелегални фирми, които дават престъпно ниски цени.

"Контролът е така устроен, че на практика не може да се знае в даден блок коя фирма го поддържа и дали въобще го поддържа", обясно Явор Захов.

Живеещите във входа пък не искали да извадят пари за модернизация. Търсят най-евтиния сервиз, при който асансьора ще си върви на магия. И всеки се надява следващия път да не е неговия асансьор.