След морбили, у нас съществува реална опасност от бум на заболели от детски паралич. Причината - отново са пропуснати имунизации. За една година 18 деца са починали от морбили. От днес започва Европейската имунизационна седмица, която преминава под мотото "Предпази, защити, ваксинирай". В Инфекциозна болница в София лекарите не спират да приемат деца с морбили.

„Напоследък започват да боледуват и други деца, които все още не са достигнали възраст за имунизиране и които при контакт с болни се разболяват. Най-малките деца, които лежат при на,с са 1-2 месечна възраст”, каза д-р Атанас Мангъров, завеждащ детското отделение.

Причината за епидемията, която започна преди една година, е нехайството на родителите, които не са ваксинирали децата.

„Това си е тежка болест, с висока температура, сърбежи, неприятно обриви. Можеше да се спестя тези мъки за детето, ако му беше сложена ваксина”, каза националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова.

От началото на годината епидемията взе 11 жертви. Броят на заболелите в страната вече е над 15 хиляди, повечето деца до 9 годишна възраст. Засегнати са всички региони. Днес епидемиолозите предупредиха за още една опасност:

„Всички деца, които не са ваксинирани срещу полиомиелит потенциално са изложени на риск от заразяване. Сега в рамките на ЕС вече имаме взрив и трябва да се огледаме и да кажем на хората:тези деца, които нямат имунизация за полиомиелит винаги ще бъдат застрашени, докато този вирус го има в света”, каза доц. Кожухарова.

У нас около 5% от децата не са ваксинирани срещу вируса на детски паралич.

„Ако те бяха разпръснати поединично, това нямаше да е голям риск. При нас проблемът е, е става дума за големи групи, повечето от ромското население и това е една благоприятна среда за взрив, както стана с морбили”, каза епидемиологът.

Въпреки резервите на някои родителите лекарите казват, че ваксините освен срещу дадено заболяване, предпазват и от усложнения като пневмония, енцефалит и стрептококови инфекции.