Никога границата между образованост и неграмотност не е била толкова голяма. Това е пропаст в момента. И никога в историята на човешката цивилизация достъпът до елементарните блага на живота не е зависил от образованието така, както днес. Това каза в предаването "Тази сутрин” министърът на образоването Сергей Игнатов и допълни:
"Един човек когато е неграмотен, той става клиент на социалните помощи и за голямо съжаление неговите деца, неговите внуци – също. Тъй като има един такъв психологически проблем – благата на живота и това цялото потребление около нас като лавина нарастват и всъщност този човек води границата на едно човешко съществуване, той няма достъп до нищо.
Това е големият проблем. Това е и проблемът на законопроекта, който мина онзи ден в Народното събрание на първо четене. Става дума за изменение и допълнение на Закона за народната просвета", където ние казваме така, че децата когато навършат 5 години, за тях става задължително ходенето на детска градина.
Имайте предвид, че нормалната европейска практика е от 3-годишна възраст, в повечето страни. Иначе Лисабонските изисквания сега поставят границата 4 години, в България, знаете, 6-годишната възраст е задължителната предучилищна подготовка.
И всъщност, ние като казваме от 5 години, новите неща, които казваме, те са важни, но обществото трябва да се успокои. В България в момента 84,7% от 5-годишните деца и така си ходят на детска градина. Имаме проблем с останалите 15%.
Най-важният проблем, който решаваме като държавна политика е, че в момента финансирането е споделено. Докато след приемането на законопроекта държавата заявява своята отговорност за достъпа на всяко дете до образователните институции.
В момента стандартът за издръжка на едно дете е 1408 лв., като останалите средства, необходими за пребиваването в детската градина се поемат и от родители, и така".
Министерството на вътрешните работи ще има по-малко работа, ако образователната система работи добре. Това мнение изрази министърът на образованието и науката Сергей Игнатов.
Според него колкото повече са образованите младежи у нас, толкова по-малко ще са тези, които ще извършват престъпления. Министър Игнатов коментира въвеждането на задължително предучилищно обучение от 5-годишна възраст и санкциите за родители, които спират децата си от училище.
"Независимо от бабината и майчината обич в България, трябва да кажем, че трябва да има един период от около 2 години преди първи клас, за да може детето без стрес да навлезе в училищната среда. Когато съзнателно някой отклонява детето си от системата на образованието, то той всъщност съзнателно го лишава от всичко, което то може да получи от този живот, освен социални помощи или да стане клошар или нещо друго”.
Какво още каза образователният министър, можете да видите във видеофайла.