Фелдшер Ели Трайкова работи в здравната ни система от 30 години. През дългата й практика се е случвало и да шинира, и да интубира, и да прави непряк сърдечен масаж - и всичко това, когато се налага незабавна намеса, за да се спаси човешки живот.
"Учила съм три години в медицинското училище в София, а след това имам много практика и мога да кажа че съм добра", казва фелдшер Трайкова.
В момента фелдшерите в България нямат право да извършват самостоятелна здравна дейност, но на много места като в Брезнишко или Трънско това се налага, защото иначе хората остават без здравна помощ.
"Те могат да извършват всички необходими спешни действия и са много добри в това което правят", коментира д-р Юлия Такова, директор на Спешна помощ, Перник.
Най-често фелдшерите работят в отдалечените селски практики, в психиатриите, работническото здравеопазване или спешната помощ. Сега Сдружението на медицинските фелдшери иска промяна в Закон за здравето, за да се регламентира тази професия като лекарски асистент, каквато е практиката в много европейски държави.
Скандалът не е, че започваме протестни действия, а в това че 4000 души работят по страната и лекуват, а нямат никаква преквалификация”, каза Хасан Халил, зам.-председател на сдружението.
Сред тези които очакват промените в Закона за здравето е и Фелдшер Трайкова, която завършва днешното си 12 часово дежурство и споделя, че има още 10 години до пенсия и се надява достойно да упражнява професията си дотогава.