Софийски градски съд остави в ареста бившия съветник в ДАНС Алексей Петров. Срещу него има повдигнати три нови обвинения. Това стана ясно по време на заседанието на съда, което продължи повече от 12 часа. Магистратите гледаха искането за промяна на ареста на Петров с по-лека мярка за неотклонение. Самият той поиска по-лека мярка, защото е обществена личност и докато е в ареста не му се дава възможност да покаже и своята гледна точка.
В ареста остава и Марчело Джотолов. Съдът реши, че двамата няма опасност да се укрият, но според новите материали беше направен извод, че двамата са част от "мащабна и опасна престъпна дейност", макар и тя да е извършена в минал период от време. Мярката може да бъде обжалвана пред Софийския апелативен съд.
Подробностите предаде Миролюба Бенатова.
Освен, че е обвинен в лидерство на организирана престъпна група, Алексей Петров има и три персонални обвинения. Според прокуратурата Алексей Петров е рекетирал и изнудвал лично свидетелите Георги Цветанов и Валентин Шотев.
Според защитата на Петров, не е ясно защо прокуратурата не го е обвинила в изнудване по жалба на Валентин Шотев преди години, а напротив - тогава жалбоподателят Шотев е получил обвинение от държавата, че набедява Алексей в престъпление. След това Шотев е оневинен, но на жалбата му срещу Петров е обърнато внимание едва през последния месец.
По същия начин държавата - в лицето на прокуратура, има непоследователно отношение и по жалбата на Георги Цветанов, смятат от защитата.
"По документи се вижда, че това, което прокуратурата твърди, не е вярно Не е така, че има насилие. Не може насилие през декември да провокира прехвърляне на акции през август”, заяви адвокатът Васил Василев.
Вчера прокуратурата е разпитала Атанас Атанасов като бивш директор на НСС и човекът подписал привличането на Алексей като секретен сътрудник. Разпитан е и Иван Драшков, който признава пред следствието, че е бил водещ офицер на Петров от 2003 г. до осветяването му.
От вчера, 30 март, Алексей Петров е обвинен, че е разгласил държавна тайна, която се съдържа в справка, подписана от Атанасов през 2000 година.
"Справката я няма, няма и документ че му е давана”, каза още Василев.
Прокуратурата внесе и подслушани в килиите разговори със специални разузнавателни средства, заради които обвинителите поискаха медиите да останат извън залата.
"Има вълнуващи разкази. Те са разговори между задържани лица. Има записи на песни между тях, игра на карти, общи разговори за политическата обстановка, различни квалификации за премиера и вътрешния министър, които си мисля, че не са държавна тайна", коментира още адвокатът.
Преди заседанието Алексей Петров се появи с патерици, като обясни, че куца заради травма от прострелване преди години. На въпрос познава ли съдия Пенгезов, с когото медиите го свързаха преди дни, Петров отговори: „Не познавам съдия Пенгезов и никога не съм се срещал с него. Ако разсъждаваме нормално, по логиката на г-н Цветанов, аз не би трябвало да се явя и на мярка, защото той отправи заплаха пред съда, че ако аз се явя тук, ще упражни репресия към него, както към мен”.