Богдана Лазарова, разследващ журналист от "Дарик радио" представи новата си книга "Оня списък – Първият разгром на разузнаването" - книга за една от знаковите афери за Прехода.

На датата 4 февруари 1992 г.  лидерът на ДПС Ахмед Доган предава на посланика на Турция у нас в посолството списък с 1300 имена на хора, изпратени под прикритие на дипломатическа работа в 79 посолства по целия свят. Списъкът от 38 страници е връчен заедно с други документи. Става огромен скандал, но после нищо. Богдана е прочела 5000 страници архив, за да извади фактите, за да ги подреди. На корицата са Стоян Ганев и Ахмед Доган:

"Трима са бащите всъщност. Третият е Живко Попов. Фактите са били удавени в едно огромно политическо говорене и оттам нататък за тези 18 години са се изгубили.

По самото дело е доказано, че Доган влиза и излиза на тази дата – има записи

Доказано е, че предава някакви документи. Доказано е, и то с писмени справки и документи на шефовете на двете разузнавания – на цивилното Бриго Аспарухов и на военното Чавдар Червенков.

Преди да стане скандалът в България военното разузнаване по свои канали установява ефекта от това – какво се случва на територията на Турция с разузнавачите на дипломатическо прикритие. Оттам нататък Бриго Аспарухов и Чавдар Червенков в документи обясняват резултатите от последствията за двете служби от всичко това.

Последствията са едното от нещата, които остават извън обсега на документите – следствието изобщо не се е занимавало със съдбата на тези хора. По думите на хора, участници в събитието, две трети от тези хора май изобщо не са се върнали в България –

никой не знае каква е съдбата им

и какво се е случило с техните контакти и познанства, дори и най-невинните. Никой не е наясно какви са били последствията за тези хора в личен и професионален план.

Причината за постъпката на Доган за мен специално, официално не е установена. Това, което си мисля, е, че тези хора са държали връзка с прословутите задгранични дружества на бившето Първо главно управление на ДС – фирмите папки през, които са изтекли около 20 млрд. лв. Осветявайки ги по този начин, се прекъсва физическата връзка към тези дружества, които и до денс днешен никой не знае колко са били. Може би вицепремиерът тогава Димитър Луджев знае – той е писал тогава някакъв доклад. (...)

Доган не откликна на молбата ми за интервю по този случай

Прокурор Нестор Несторов е прекратил делото, но няма печат и номер и интересното е, че се прекратява

поради липса на престъпление, а не поради недоказаност

Има и аудиозапис от разговора на Доган и турския посланик. Той обаче не е приложен към делото. Тогавашната шефка на Националното следствие Ани Крулева е решавала – това влиза, това не влиза. Прокурор и вицепремиер по това време твърдят, че

такъв запис е имало и цитират фрази от него

Отправих писмен сигнал до Комисията за контрол на ДАНС, още когато Иван Костов беше председател на комисията, за да потърсят този запис.

Би трябвало да го има в архивите на Националната служба за сигурност. Ако е унищожен – трябва да се види кой и защо и ако не е по надлежния ред да си понесе отговорността.

Февруари месец подадох сигнала и до момента от Комисията нямам отговор".

Целия разговор чуй в прикачения видеоматериал