Десет депутати ще си делят по една кола, за да пестят пари. От първи юли народните представители имат 20% по-ниски лимити за бензин и на частните си автомобили. Това са част от мерките за затягане на коланите в българския парламент, разказва Теодора Енчева.

Още от 1 юли в автопарка на НС остават само 30 коли, защото останалите 65 са стари и ще бъдат продадени на търг или бракувани.

„Най-висшата институция в държавата ще даде пример какво трябва да правят и другите министерства и институции как да правят разходи”, каза Красимир Велчев, съпредседател на ГЕРБ.

Разпределението на автомобилите е на квотен принцип, като на 10 депутати ще се пада по една служебна кола, и то с лимит да измине до 2500 километра на месец.

„Топката се прехвърля в самите депутати. Знаете, че има депутати от по-далечни райони, които са ползвали тези коли, даже аз направих по една сметка - що не предложим всеки депутат да има по 240 километра, като шега може да възприеме”, каза Стефан Данаилов от БСП.

„Който иска, да дойде при мен. Срещу какво, ще видим - ще му дам от моите километри, ако трябва”, допълни той.

Предвижда се да се намали и лимита на използваните частни автомобили - така плащането на бензина ще се съкрати с 20%.

„Като преизпълним лимита, ще плащаме от собствения си джоб (...) Трябва да си позволим, ако искаме да си изпълняваме задълженията”, каза Ваньо Шарков от СДС.

ГЕРБ обвини РЗС, че в последния месец 16 пъти са ползвали кола на парламента до Габрово, за да провеждат агитация в полза на партийния кандидат за кмет, който сега е в разгара на кампанията си.

„Редувам и с лична, и с кола на НС. С моята кола съм натрупал досега 50 хил км”, каза Тодор Великов, РЗС.

Освен орязвания на  автопарка, парламентът предвижда да свие и разходите за командировъчните на депутати - от 120 лв. на 100 лв. Така до края на годината Народното събрание ще спести около половин милион лева.