Според двете експертизи причината за инцидента е случайно попадане на частици в маслото на хидравликата. Проверката на Държавния технически надзор обаче е установила редица нарушения.
Производителят е декларирал много по-ниска товароподемност на съоръжението от реалната и не е формулирал за хора или товари е предназначено.
“Пиколото, което се опитваше да спре платформата, каза - ние работим от 3 години, такова нещо не се е случвало. После по документи се оказа, че платформата работи от три месеца”, разказа Милена Илиева, потърпевша.
След инцидента производителят е преустройл платформата и е декларирал, че е безопасна. Според експерти обаче стандартите не са спазени.
"Никакви защити не се задействаха - платформата тръгна да пропада при отворени врати, а тя при отворени врати не би трябвало изобщо да може да потегли”, допълни Илиева.
Оказва се, че и разрешението за експлоатация на платформата, е издадено от фирма, която няма права. Защото по закон, регистрирането на асансьори в обществени сгради е работа на държавния технически надзор.