Архивите на КАТ разказват... истории за божества и невидими сили. Кои са най-колоритните казуси и възражения, по които работят униформените пазители на реда по пътищата, разказва Венелина Григорова.
Истории за божества, истории за невидими свръхсили, уверени предположения, че радарите за скорост са имплантирани в очилата на пътните полицаи и стотици други невероятни разкази. В КАТ ежедневно се наслаждават на народния гений, родил невероятните истории, с идеалната цел написаният акт да падне.
"Има доста интересни възражения, на които човек може и да се посмее”, сподели Бисер Цветков от „Пътна полиция” - София.
Той е един от тримата инспектори, които разглеждат актовете и решават наказанията. Чете научна фантастика всеки ден.
"Буквално ви цитирам: „Както си спях в 2 часа през нощта, в един момент се сетих, че парите, които получих от колегата водач са ми малко и затова моля за вашето разпореждане да бъда обезщетен”, прочете си инспекторът.
Невероятните истории започват от проблясъци в съня и стигат чак до свръхестествено вмешателство.
"Г-н началник, моля да отмените акта, съставен ми от този служител, тъй като той е незаконосъобразен. Ще ви кажа защо. Някакъв глас отвътре ми прошепна, че аз трябва да напусна произшествието”, цитира още Цветков.
Когато актът е за употреба на алкохол, трябва да се знае, че българите пият по максимум две бири, шегуват се в КАТ. Спомнят си и случай с чужденец, който подал жалба, заради това, че актът му е написан на български, а не на английски. При дамите също има тенденция. Най-често те се опират на здравословното си състояние.
"На въпроса - "Защо не ползвате колан?, тя казва - "Защото скоро претърпях операцията на гърдите. Операция за силикон”. Със следващото си действие тази госпожа вдига фланелката”, разказва още той.
Виновни за нарушенията в много случаи са технологиите.
"При спиране и обявяване на скоростта и запознаване с радара, също на дадена госпожа, тя казала, че въпросният служител си е поставил радар на очилата. Реално скоростта и часа не били нейни”, обясни Цветков.
Не рядко се случва във възраженията гражданите да пишат и че полицаите са им искали пари.
"Най-често срещаното е - "полицаят ми искаше пари”. Всички възражения, които пристигнат при нас, ние ги проверяваме и то в детайли. Искаме гражданите да дойдат и да свидетелстват, а не само да пишат. Те смятат, че като напишат в тия три реда в акта, които имат за възражение и смятат, че нещата дотам стигат. Има, разбира се, и граждани, които се оказват прави”, коментира Богдан Милчев, началник на столичния КАТ.
Повечето шофьори все пак не крият, че писането на жалби и възражения е загуба на време.
- Не пиша, защото няма файда. Пак си слягат същите глоби.
- Няма смисъл да се пише. Свидетелите са двамата полицаи и срещу тях не можете да кажете нищо. Е, има разни изцепки, но в повечето случаи хората избягват да ги пишат, за да си нямат проблеми.
Според статистиката падат под 1% от актовете. Отменените от съда наказателни постановления са под 20%.