Инициативата е на Община Оряхово, където композиторът живее и работи най-дълго.

Нелека е съдбата на бедното селско дете, изучило се до четвърто отделение, но надарено с богата музикална дарба. 19-годишен, фронтовакът Дико Илиев написва първото си хоро - Искърското. Създава десетки духови оркестри в Северозападна България. И днес сватба и кръщене не минават без неговите ритми.

Ст.н.с. д-р Йорданка Манкова, фолклорист: "Музикант, който до такава степен се изкачва по стълбицата на музикалното съвършенство, че идва един момент, в който неговото творчество се приема от народа ни и вторично се фолклоризира."

В ерата на компютрите музиката му вдъхновява не само възрастните, но и децата. Доказателство за това са пълните зали по народни танци във врачанските читалища.

Йоанна Аспарухова, хореограф: "Съвсем малки, от първи клас, те са закърмени с "Дунавското хоро" на Дико Илиев. Това е първото хоро, което изучават и аз съм много щастлива."

В памет на Бай Дико точно в 17.00 часа малки и големи във всички градове на Северозапада ще се хванат за ръце под звуците на Дунавското хоро.