По този повод сайтът Пикчър фреймс припомня някои традиции, свързани с празника. Преди стотици години в Англия много деца са се предрешавали като възрастни в Деня на Свети Валентин. Ходели са от къща на къща като "пролетни коледарчета" и са събуждали стопаните с песни.

В Уелс са дялали лъжици от дърво и са ги подарявали на 14 февруари. Лъжиците най-често са били украсявани с резбовани сърца, ключове и ключалки, което е означавало "Отключи сърцето ми!".

През Средновековието младите жени и мъже пишели имена върху хартия, слагали ги в купа и си теглели късмети, за да открият как ще се казват възлюбените им. Цялата седмица са носели листчетата с имената върху ръкава си. От там идва английският идиом "To wear your heart on your sleeve", буквално "нося
сърцето на ръкава си". Днес това означава, че другите лесно разбират какво чувствате.

В някои страни млада жена може да получи като подарък дреха от млад мъж. Ако тя запази подаръка, това означава, че ще се омъжи за него.

Някои хора са вярвали, че ако на 14 февруари жена види червеношийка да лети във въздуха, ще се омъжи за моряк. Ако види врабче - ще се омъжи за бедняк и ще е много щастлива. Ако пък види щиглец, бъдещият й съпруг може да е милионер.

Във Великобритания на празника обичат да гадаят с ябълки и глухарчета. Намислете си 5-6 имена на момчета или момичета, за които може да се омъжите/ожените. След това извивайте дръжчицата на ябълка, произнасяйте имената, докато дръжката падне. Ще се ожените/омъжите за човека, чието име сте произнасяли, когато дръжката се е откъснала.

Откъснете глухарче със семена. Поемете дълбоко въздух и духнете семената във въздуха. Пребройте семената, останали върху стеблото. Така ще познаете колко деца ще имате.

Произходът на празника Свети Валентин е малко неясен. Имало е няколко християнски мъченици с името Валентин. Всички те са били екзекутирани. Единият Валентин бил в затвора и приятелите му изпращали кратки съобщения, за да го окуражават и да поддържат духа му. Оттам идва традицията да се разменят думи на любов.

Има и друг Валентин, като покровител на влюбените. През 270 г. император Клавдий II решил да забрани браковете с войници /съпрузите не отивали на война/.

Епископ Валентин започнал тайно да венчава младите и когато императорът научил за това, го хванал и го осъдил на смърт. Според легендата, докато бил в тъмницата, свещеникът подписал писмо до дъщерята на тъмничаря, в която бил влюбен, с думите "от твоя Валентин".

Празникът може да произхожда също от древните езически тържества в чест на Юнона, "кралицата" на римските богове и богини. Празникът Луперкалия в нейна чест е празнуван на 14 февруари. Юнона също е богиня на жените и семейния живот. Затова почитането й било свързано с надежди за плодородие.

На втория ден от римския празник жените пишели любовни писма и ги слагали в голяма урна. Мъжете взимали писмо от урната и следващата година ухажвали написалата го жена. Обичаят се е запазил няколко века.

По-късно Рим, който бил станал християнски, искал да премахне древния езически празник Луперкалия. Решено било да се съживи споменът за епископ Валентин - апостол на сватбите.

Има и друго обяснение, което е по-натуралистично - Луперкалиите и други празници на плодородието се падали на 15 февруари, когато птиците започват да вият гнездата си.

В кой момент Свети Валентин или денят на валентинките е станал повод влюбените да си разменят подаръци?

Обичаят да се разменят картички и други подаръци за Деня на Свети Валентин се появява в Англия и Франция през XIV и XV в. В Британския музей е изложена картичката, която херцог Шарл Орлеански изпраща на любимата си през 1415 г., докато е бил затворник в лондонския Тауър.

В Англия през 1477 г. Марджъри Брюс изпраща писмо на годеника си Джон Пастън, като се обръща към него с "моя единствен любим Валентин". Обичаят става много популярен в САЩ през XIX и XX в. В САЩ първите картички за Свети Валентин са произведени от нюйоркчанина Робърт Елтън през 1834 г.

Малко по малко празникът на Свети Валентин се налага и печели последователи. В Япония на 14 февруари, например, жените подаряват шоколади на всички мъже около себе си. На запад пък празнуват не само младите влюбени, а двойки от всякаква възраст.

Как е отбелязван празникът на Свети Валентин в света през последните няколко десетилетия?

От 1994 г. на 80-ия етаж на Емпайър стейт билдинг на 14 февруари се организират сватби.

През 2002 г. е организирана сватба на два мъжки и шест женски слона на церемония в древната тайландска столица Аютая.

През 2003 г. парижкият магазин Галерии "Лафайет" кани всички търсещи любов на маратон за запознанства със 7 потенциални партньори.

През 2006 г. хиндуистки хардлайнери и радикални мюсюлмани изгориха демонстративно картички за Свети Валентин и организираха протести в цяла Индия, изтъквайки, че празникът е внесен от западните държави и води до слаб морал.