
Това предложение идва ден след като депутатите Елеонора Николова, Антонела Понева и Петя Ставрева посетиха дома в Могилино. Те поискаха специализираната комисия да бъде създадена преди 4-ти март, когато в Европейския парламент ще бъде излъчен филма на Би Би Си "Изоставените деца на България".
Седем домове за деца в страната трябва да бъдат закрити, заради лошите условия в тях. Въпреки препоръките на Държавната агенция за закрила на детето направени преди две години, тези институции все още работят.
Лоша материална база и ниско качество на грижата към децата, както и липса на квалифицирани специалисти - са основните показатели, заради които още през 2006 година е препоръчано закриването на посочените 7 дома.
Но все още в 5 от тях няма дори план за изпълнение на препоръката.
Там където има планове - в домовете в Могилино и в Горна Козница, те не се изпълняват, защото не са утвърдени от съответните кметове.
Затова попитахме министър Емилия Масларова, как държавата може да контролира социалните домове, след като те вече са на подчинение на общините?
Емилия Масларова: "Общинските съвети трябва да започнат да мислят не за хората само, които реализират трудово на терена на собствената си община работейки в социални заведения, а и какво се случва в тези социални заведения.
Всички заедно, още повече ние, направихме нови делeгирани бюджети, увеличихме издръжката в тези заведения, така че всички заедно трябва да знаем, че това е нещо към което имаме отношение. Това е вид ангажимент на всеки един, без значение дали той е в правителството, парламента, в общината или в областната управа".
Статистиката сочи, че само 4% от децата в домовете са без родители. Останалите имат семейства, които обаче не се грижат за тях.
Затова министерството на труда и социалната политика ще настоява за по-строги санкции към безотговорните родители.