Парламентът прие окончателно на второ четене промените в Закона за генетично модифицирани организми. При наложена забрана в друга държава от ЕС, министърът на земеделието и храните започва процедура по налагане на предпазна клауза и у нас, прие Народното събрание. Предпазната клауза ще може да бъде прилагана и за традиционните видове култури от изключителна стопанска значимост за България.

По-рано днес парламентът запази забраната за освобождаване в околната среда и пускането на пазара на генетично модифицирани тютюн, лоза, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури.

Отхвърлено беше предложението на Лъчезар Тошев от Синята коалиция за десеткратно увеличаване на всички изискуеми отстояния на площите, засети с генетично модифицирани растения, от тези с традиционен начин на производство. В същото време изискуемото отстояние на площите с генномодифициран ориз и ечемик от площи с такива култури без модификация се променя от 60 на 150 метра. За слънчогледа отстоянието се намалява от 6000
на 3000 метра.

Депутатите запазиха и забраната за отглеждането и освобождаването в околната среда на ГМО в границите на защитените територии и защитените зони от националната екологична мрежа, както и на отстояние по-малко от 30 километра от границите им.

Забранява се отглеждането и освобождаването в околната среда на генно модифициарни организми в границите на защитените територии и защитените зони от националната екологична мрежа, както и на отстояние, по-малко от 30 километра от границите им. Това реши парламентът със 144 гласа "за", един "против" и трима въздържали се. Депутатите приеха на второ четене текстове от промените в Закона за ГМО.

По предложение на депутата от Синята коалиция Лъчезар Тошев беше забранено и освобождаването и отглеждането на ГМО на по-малко от десет километра от стационарни пчелини и на седем километра от площи с биологичен начин на производство на селскостопанска продукция, както и на отстояния, по-малки от посочените в приложенията на закона по отношение на площи с традиционен начин на производство.

С глоба от 500 хиляди лева до един милион лева ще бъде наказван всеки, който наруши забраната за освобождаването в околната среда и отглеждането на ГМО в определените територии. Същата глоба ще бъде налагана и при нарушение на забраната за освобождаване при изпитания, отглеждане и пускане на пазара на генномодифицирани традиционни за България култури.

Министърът на земеделието и храните може да предложи на Министерския съвет временно да ограничи или да забрани употребата или продажбата на ГМО като продукт или като съставка на продукт, за който има издадено разрешение за пускане на пазара. Разпоредбата може да се приложи, когато има основание да се смята, че продуктът представлява риск за човешкото здраве и за околната среда.

Коментарът на Лъчезар Тошев - вижте тук