
Специалистите припомнят, че сърдечносъдовите заболявания са водещата причина за смъртност в света. Те се причиняват от мастни отлагания, които втвърдяват и блокират артериите, от високото кръвно налягане, което уврежда кръвоносните съдове, и от редица други фактори.
В рамките на настоящото изследване специалистите отчели стреса върху служителите въз основа на показатели като упражняван контрол над работата, честота на почивките и колко често през деня хората се чувстват притиснати от времето.
Изследователите установили, че хронично стресираните служители са изложени на 68 процента по-висок риск от развитието на сърдечносъдови заболявания. Най-голяма се оказала опасността за служителите под 50-годишна възраст.
Поведението и биохимичните промени обясняват защо стресът на работното място причинява сърдечносъдови заболявания. Стресираните работници се хранят нездравословно, пушат, употребяват алкохол и не правят упражнения - поведенчески фактори, свързани с развитието на болести на сърцето.
Стресът, освен това, предизвиква смущения в част от нервната система, която контролира сърцето. При стресираните служители импулсите, регулиращи сърдечния ритъм, са по-слаби, а нивата на кортизола - хормон на стреса, са по-високи. Повишените нива на кортизол в кръвта увреждат кръвоносните съдове и сърцето, обясняват изследователите.