Бившият министър-председател Сергей Станишев вече е обвиняем. Няма да бъде подсъдим обаче. Прокуратурата сама предложи той да бъде освободен от наказателна отговорност за изчезването на седем секретни доклада. Наказанието му за това ще бъде глоба. Как бившият премиер прие обвинението си, разказва Канна Рачева.

От Националното следствие отказаха да допуснат журналистите до двора на сградата, за да разговарят със Сергей Станишев. Заместник-главният прокурор се съгласи, след намесата на пресцентъра на БСП.

След половинчасов разговор в следствието стана ясно, че бившият премиер е обвинен за загубването на седем доклада, които са държавна тайна. Експертизите установили, че три документа са дошли на "Дондуков” от ДАНС. Има два на МВР, и по един от Министерството на отбраната и НАТО. На Сергей Станишев не беше наложена мярка за неотклонение. Той сам повика журналистите и определи делото като политическа поръчка.

"Не смятам, че прокуратурата действа безпристрастно, а изпълнява политическа поръчка и има двоен стандарт. Мисля, че е доста нелепо един министър-председател да бъде съден като деловодител, макар и на секретно деловодство. Бих настоявал делото да бъде открито, за да разберат българските граждани за какви държавни тайни, в кавички, става дума”, коментира той.  

Обвинението за Станишев се чака от началото на годината. Съвестният гражданин тогава, а сега обвиняем по делото „Октопод” - Алексей Петров отиде при министър-председателя Бойко Борисов и му предаде папка с документи. Сред тях - секретен доклад на ДАНС, изчезнал от Министерски съвет.

Днес Алексей Петров е пети месец в ареста. А Сергей Станишев си тръгна от следствието спокоен.

"Никой няма да ми запуши устата и няма да спра да изказвам недоволството си от това правителство, защото то води страната към финансов срив и хората към просешка тояга”, заяви експремиерът.