Това сочи проучване, публикувано в научното издание "Нейчър", цитирано от Франс прес.

В изследването на учени от Демографския институт във Виена и Нюйоркския държавен университет се изтъква значението на провежданите държавни политики, по-специално в здравеопазването.

Отделните страни са на различно ниво по отношение на увеличаването на застаряването на населението. Япония в момента е близо до най-високата точка, докато Латинска Америка, Европа, Китай и страните от бившия Съветски съюз ще достигнат върховата точка между 2020 и 2030 година.

В Южна Азия застаряването на населението ще започне през 2030 г., в Близкия изток - през 2040 г., а в Африка южно от Сахара - в средата на века.

Делът на хората над 60-годишна възраст в света ще се утрои през 21-ви век, като от 10 на сто през 2000 година ще стане 32 на сто през 2100 година.

В Китай това съотношение ще се измени от 10 на 42 процента. Близо половината от населението на Западна Европа (46%) ще бъде над 60 години в края на века.

Според Уорън Сандърсън, който е съавтор на изследването, много е важно управниците да вземат предвид тези статистики, тъй като в период на ускоряване на застаряването винаги има риск от по-голяма нестабилност.

Авторите обаче припомнят, че разходите за здравеопазване са най-високи през последните години от живота на човека, а в днешно време ако човек живее по-дълго, той е и в по-добро здраве.

Но докато в света над една трета от населението ще бъде над 60 години в края на века, по-малко от половината от тези хора (между 60 и 75 години) ще бъдат в добро здраве, прогнозира изследването.