
Разбита е престъпна група, която е източвала дебитни и кредитни карти на американски граждани, съобщи шефът на националната полиция главен комисар Веселин Петров. Организаторът на групата е 26-годишният Иса Мехмед от Варна.
Варненецът е измислил и реализирал схемата за онлайн източване на банковите сметки. Документирано е усвояването само на 400 хил., но разследващите смятат, че американските граждани са олекнали с 4 млн. долара.
Организаторът е обвинен и в изнудване на двама българи, ползвани за "мулета". Той не е криминално проявен, с икономическо образование е и "много широки компютърни познания". Схемата става възможна, след като варненецът намира начин да ползва хакерска база данни с крадена информация.
"В интернет съществува форум, в който, за да станеш член, трябва да платиш 50 000 долара и да те препоръчат други трима. Къде се намира този форум - не знаем. Участниците в него купуват от хакери откраднати данни за банкови карти и банкови сметки срещу определена сума. Форумът има администратор. Срещу платени пари участниците получават определен пакет данни, в това число банкови сметки, имена на титулярите, ПИН кодовете, както и паролите за потвърждение, които се използват в американската банкова система", обясняват от полицията.
Мехмед отсява онези данни, които му трябват, за да работи с банкови сметки на територията на САЩ. До края на 2006-а варненецът отклонява малки суми, но редовно. Хиляди граждани остават с по 20 долара по-малко, които постъпват в сметка на търговско дружество, регистрирано виртуално от “мозъка на групата”.
До три работни дни сумата се превежда в друга банкова сметка. Оттам минава през още една транзакция в посока на реално съществуващи сметки на българи, живеещи в Щатите. Те ги теглят в брой и ги превеждат - или кеш или по сметки, на други физически лица в България. Българските мулета ги предават на единия от съучастниците на варненеца.
През последната година схемата се променя. Сумите, от които се лишават американците, скачат до 100 хил. долара на човек. Източват се с виртуално нареждане за банкова операция и се вливат в създадено онлайн търговско дружество. До три работни дни отново се превеждат по сметки на физически лица и те от там ги превеждат на колеги - мулета в България.
Ако не бяха задържани, варненците щели да реализират усъвършенствана схема, в която не се налага да се ползва посредническата крадена база данни - особеност на американското законодателство, когато регистрират особен вид дружества. В случая става дума за детективски кантори. След получаване на лиценза, тя получава достъп до данни на национално ниво на пета степен.
Измамниците имали намерения да използват данните за източване на банкови сметки. Когато почти всичко бе направено и организирано се появи малък проблем. Оказа се, че в групата по прането на парите участва наш служител от БОП, отбелязва главен комисар Веселин Петров.
Полицаят е узнал за съществуването на структурата и изучил дейността й. Неговата роля била да усвоява чрез свой близък парите у нас в частта за изпирането на пари. Американската служба за борба с финансовата престъпност научават от българските си колеги за конкретната действаща група.
"Тази операция е значима наистина, защото показва изключителната способност на българските правоохранителни институции да се адаптират към променящите се тенденции в организираната престъпност. Искаме да ги поздравим и да им благодарим за възможността да работим заедно за постигането на този добър резултат", коментира Робърт Фортнър, представител на "Сикрет сървиз" у нас.
За България схемите са нови, но те са добре познати за Америка, обясниха от полицията.