Доц. Асен Златев: "20 университетски и няколко големи областни болници излезнаха с категорично становище и с подписи на директорите, че няма да участват в протестите".

Според директорите на Университетските болници, мотивите за протестите са неоснователни и обвиняват ръководството на Лекарския съюз за поредния провал на новия рамков договор.

Асоциацията на университетските болници настоява пред парламента, НС и министерството да се вземат спешни мерки, така че при договарянето на рамковия договор с НЗОК да участват изпълнителите на медицинска дейност, а не само БЛС.

Все пак в понеделник за един час ще спрат работа лекарите в Стара Загора, Ловеч, Смолян, Варна и Плевен. Това са заявили пред медиите.

Това, в което са единодушни медиците от малките и от големите болници е, че парите за здравеопазване и тази година няма да решат проблемите им.

Над 40 малки болници се разбунтуваха срещу Здравната каса и Правителството заради редица ограничения, които ги обричат на постепенно закриване.

На среща с управителите на болници и депутати в Свиленград, те взеха решение да започнат преговори с Кабинета и ако техните искания не бъдат приети, да започнат единни протестни действия заедно с фармацевтите и стоматолозите.

Управителите на малки болници в страната за първи път се събраха, за да си кажат за пореден път, че са обречени на фалит. Потвърдиха го и депутатите, отчитайки факта, че в момента алтернатива няма

Доц. Атанас Щерев: "Когато кажеш на едни хора в малък град, вие няма да бъдете болница за активно лечение, а ще бъдете нещо което вие си изберете, трябва да им осигуриш финансиране за това, ако не им осигуриш финансиране - тези хора ще легнат на пътя”.

Според лекарите - три са основните причини за  предстоящите фалити на малки болници: лимитираните бюджети, задължителната акредитация и невъзможността да наемат специалист на втори трудов договор. За проблемите медиците обвиняват Здравната каса, а  депутатите- правителството

Доц. Борислав Китов, председател на Комисията по здравеопазване: "Грешно нещата се прехвърлят към касата. Според мен, здравеопазването не е приоритет на правителството и с тези средства, които се отделят, касата гледа да се вмести в тези пари. Те са просто един разпределител”.

Най-притеснително за малките лечебници  е, че за редица болести, като например пневмониите, те не могат да лекуват пациенти. От тук и проблемът със спешните случаи.

Д-р Али Селиманов, управител МБАЛ  Дулово: "Когато пациент постъпи по спешност, и след постъпване по спешност, не дай си Боже,  за този пациент да настъпи фатален изход, близките са в пълното си право да потърсят съответната юридическа отговорност, защото ние сме приели пациента и сме си надвишили правомощията и компетентността”.

Депутатите се ангажираха да прехвърлят дебатите в Народното събрание, а лекарите се заканиха, че това е само началото на бунта в българското здравеопазване.