Според лекарите, тази ситуация ще доведе до ограничаване на достъпа на пациентите до качествена медицинска помощ. Лекарите от цялата страна започват ефективни протести, срещу решенията на Здравната каса за финансирането на медицинската дейност.

Д-р Андрей Кехайов: "Ограничението ще бъде в достъпа, защото болниците ще бъдат лимитирани и болницата не може да приема повече случаи, отколкото й е предоставено в бюджета”.

Д-р Венцислав Грозев: "Няма лекар и изобщо човек, който е ангажиран в системата на здравеопазването, да мисли лошото на своя пациент, няма такова нещо, в момента с това финансиране и това отношение сме поставени в тази ситуация”.

Лекарите от Плевен ще започнат първи с протестните действия, като още на 16 януари няма да работят за един час, както в болничната, така и в доболничната помощ.

Д-р Венцислав Грозев: "Това не е стачка, това са протестни действия и това е първата стъпка която започваме и предложението е действително от Плевен”.

Преструктурирането на болниците и ликвидирането на 150 от тях, без ясна алтернатива,  допълнително ще утежни ситуацията в здравеопазването, смятат лекарите.

Д-р Георги Кръстев: "Ние всички знаем икономическото състояние на гражданите в България, те нямат пари за лекарства, за хляб, носят си дрехите от 20 години и тези хора не виждам как могат да дойдат в университетските болници да се лекуват, ами те просто няма да се лекуват”. 

Семейните лекари също ще участват в националните протести, като няма да работят за по един час.

Д-р Любомир Киров: "Вече има колеги, които заявиха, че прекратяват договорите си с Националната здравна каса, това не е масово, но е показателно, че ножът е опрял до кокал”.

По време на протестите ще има дежурни екипи, които ще обслужват всички спешни случаи и няма да се връщат пациенти.