Здравният министър Анна-Мария Борисова заяви в предаването „Тази сутрин”, че е оптимист за здравната реформа у нас. По думите й секторът е „тежко болен”, но е „лечимо болен”. Тя беше категорична, че реформите е трябвало да бъдат направени години по-рано.
Проф. Борисова определи като конструктивен диалога с лекарите и пациентските организации. Тя очаква, че ще бъде достигнато и решение на проблема. Следващият вторник се свиква нова среща за да се търсят средства за болничната помощ. Борисова обаче подчерта, че няма как болниците да харчат безогледно и държавата да покрива дълговете им.
„Всички сме убедени, че трябва да се предприемат радикални мерки. Здравеопазването трябва да стане ефективно”, каза тя.
Цялото ни здравеопазване в момента е за съжаление, заяви Борисова. По думите й, първата стъпка, която вече е направена в реформата, е въвеждането на задължителни стандарти в здравеопазването.
От първи януари догодина ще започне преструктурирането на болниците на практика. В тях ще останат най-добрите специалисти. Останалите обаче няма да загубят работата си, а ще преминат в доболничната помощ. Така хирург, който сега оперира веднъж седмично, ще поеме случаите, които изискват кратка намеса и не налагат постъпване в болница. Ще бъдат създадени и болници за продължително лечение.
„Защо в момента няма легла в болниците - защото хронично болните заемат леглата на острите случаи”, каза тя.
В закона ще бъде регламентиран и сестринския труд по домовете. Така ще бъдат следени хората със здравни проблеми, което е и вид превенция. Услугата ще е безплатна и ще ангажира сестрите, които сега търсят работа в чужбина.
Приоритети в здравната реформа са допълнителен здравен фонд и електронната здравна карта. Тя ще бъде въведена от първи януари в София, Варна и Пловдив. Обсъжда се, личната карта да играе ролята и на здравна карта.
„С вашата лична карта отивате в болницата и по електронен път веднага се вижда дали сте здравноосигурена”, заяви министърът.
Обмисля се и създаването на общински фондове, които да покриват разходите за здраве на социалнослабите.
Според здравния министър трябва да се затегне контролът върху работодателите по отношение плащането на осигуровки. Професор Борисова има идея и как да се процедира спрямо гражданите, които не плащат здравните си осигуровки.
„Няма нужда те да ходят в затвора. Да поработят като санитари, за да видят колко тежък труд се полага в болниците”, категорична е тя.
Обмисля се и смяна на системата с клиничните пътеки, които според Борисова правят лекарите тесногръди. Такава реформа обаче изисква повече време.
До този момент здравният министър е дал два случая на прокурор за източване на Здравната каса. "В момента върви трети", заяви тя и каза, че са свързани с разхищения за рехабилитационните болници за над 9 милиона лева.
По случая с уволнения шеф на спешното отделение в ИСУЛ проф. Борисова заяви, че директорите на болниците сами си избират екипа. Тя каза, че по нейна информация медикът не е уволнен, а като коментар добави "Случаят е достоен за съжаление".
Целия разговор чуйте в прикачения файл.