В кампаниите срещу тютюнопушенето трябва да бъде отбелязано, че за редовните и нередовните пушачи има значим риск от поява на самоубийствени мисли, заявяват изследователите под ръководството на Томас Брониш от института Макс Планк по психиатрия в Мюнхен.

Заключенията им са базирани върху резултатите от психични изследвания, започнали през 1995 г. и обхванали 3021 жители на Мюнхен на възраст между 14 и 24 години, като здравословното им състояние било следено 3 години и половина.

Около една четвърт от тези млади хора били непушачи, докато 40 на сто пушели от време на време, 17 на сто редовно пушели, но нямали зависимост към никотина, а 19 на сто имали подобна зависимост.

Близо 15 на сто от непушачите споделили, че са били спохождани от самоубийствени мисли, свързани с проект за самоубийство или с желание да сложиш край на дните си, което не те напуска две и повече седмици.

Това обаче се отнася за 20 на сто от нередовните пушачи и пушачите, които не са зависими от никотина, както и за 30 на сто от пушачите, развили никотинова зависимост. Едва 0,6 на сто от непушачите са правили опити за самоубийство, при 1,6 на сто от пушачите, незасегнати от никотинова зависимост, и 6,4 на сто от пушачите с подобна зависимост.

Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Affective Disorders.