
Българските деца са с най-много пломбирани зъби в Европа. Според статистиката 6-годишните имат средно четири кариеса на млечните зъби, тийнейджърите - поне по три пломби. Всеки четвърти абитуриент е с изваден зъб.
Един-единствен микроелемент опазва и прави зъбите по-устойчиви на киселинното въздействие. Стоматолозите предлагат чешмяната вода да бъде обогатена с флуор чрез инсталиране на флуоратори към пречиствателните станции. Това обаче е отхвърлено в почти цяла Европа заради недоказана полза, отрицателен ефект върху околната среда и риск за здравето.
Според някои флуорирането лишава гражданите от право на избор и от достъп до чиста питейна вода. Отговорникът за контрола на водите в България също е убеден, че флуорирането трябва да отпадне от проекта на зъболекарите. При предозиране на медикамента, рискуваме да заболеем от зъбна, а впоследствие и скелетна флуороза, мотивира се той. Според специалистите има достатъчно алтернативи за предпазване от кариес: флуорни пасти, таблетки, готварска сол и мляко, обогатени с микроелемента.
Националната програма за зъбна профилактика ще струва 15 млн. лева. В нея винаги могат да бъдат включени нови елементи, а елементи, които обществото не одобрява, ще бъдат изключени.