Това съобщиха Ройтерс и Би Би Си, позовавайки се на резултатите от изследване на британски специалисти. Редица предишни проучвания са показали, че всеки един от тези навици допринася за по-здравословен и дълъг живот. Авторите на настоящото изследване от университета на Кеймбридж отчитат комбинираното им влияние. "Резултатите подкрепят идеята, че дори малка промяна в начина на живот е от голямо значение за здравето на населението", обясняват изследователите.

В периода между 1993 и 1997 г. специалистите наблюдавали 20 000 здрави британски мъже и жени на възраст между 45 и 79 години. Участниците в изследването трябвало да отговарят на въпроси, свързани с начина им на живот. Кръвта на всеки един от тях била изследвана, за да бъдат измерени нивата на витамин С - показател за това колко плодове и зеленчуци консумират хората.

След това участниците в допитването получили оценки от 0 до 4 точки - по една точка за всеки от четирите здравословни показателя. След като взели предвид възрастта и други фактори, които биха довели до смърт, изследователите установили, че хората, които не получили нито една точка, били изложени на четири пъти по-висок риск от летален изход, най-вече от сърдечносъдови заболявания.

Специалистите, които проследили смъртните случаи до 2006 г., открили още, че за индивид с 0 точки рискът от смърт е еднакъв с този на човек с 4 точки, но с 14 години по-възрастен. В хода на изследването учените установили, че промяната в начина на живот, от която има най-голяма полза, е отказването от цигарите. То води до подобряване на здравето с 80 процента. Следващият най-благоприятен навик е консумацията на плодове и зеленчуци.