Най-дълго ще продължи протестът в Перник, където аптеките няма да работят три часа.

В Перник в протестните действия участват всички фармацевти, като аптеките в града затвориха още в 10 часа. Те ще останат затворени до 13.00 ч. на обяд. За да не останат хората без лекарства, има определени дежурни аптеки за спешни случаи.

Фармацевтите предприеха ефективни протести срещу лекарствената политика на Министерството на здравеопазването и Наредбата за надценки на лекарствата. Според фармацевтите, наредбата, регулираща надценките, ще доведе до ограничаване достъпа на пациентите до лекарства и до реална опасност от ценови хаос.

Точно в 10.00 часа аптеките в Перник затвориха врати. Причината за протеста е новата Наредба за надценките на лекарствата.

С приетата от Министерския съвет наредба намалението на надценките за аптеките е средно с 4 -6%. Според наредбата, определените надценки за лекарствата до 10 лв. е 22%, над 10 до 30 лева е 20% и над 30 лева - 18%. Тези цени са в сила от 1 януари тази година.

Според фармацевтите, за да не се прекъсва достъпа на пациентите до лекарства, аптеките ще продължат да работят по старите надценки и няма да спазват Наредбата.

В наредбата за надценките няма гратисен период за изчерпване на наличните към 1 януари лекарства, купени според старите условия.

И в Благоевград днес всички аптеки ще останат затворени за един час до 13.00 часа, но отделни фармацевти са решили да удължат времето на протеста поне с още един час.

Единствената аптека в района на Благоевград също затваря до 13.00 часа.

Виолета Иванчева, магистър-фармацевт: "Аз съм солидарна с моите колеги и ще затворя между 12.00 и 13.00 часа, за да се изяснят нашите искания".

Според фармацевтите днешният символичен протест е сигнал от тяхна страна, че ако гласът им не бъде чут, те ще предприемат по-крайни действия.

Мими Цокова, магистър-фармацевт: "Безобразията, които се вършат от няколко месеца, стигнаха своя предел. Излезе една Наредба за цените на лекарствата, според която надценките за лекарствата за аптеки бяха максимално орязани в сравнение с европейските, които съществуват.

Разбира се, с това цените на лекарствата няма да паднат, тъй като цената се регистрира от производителя и надценката не определя цената".

Фармацевтите са притеснени и от предстоящото сключване на договорите със Здравната каса.

Мими Цокова: "Близо 2,5 години аптеките буквално кредитират Здравната каса, като правят 8% отстъпка. Представете си толкова много аптеки какво значи 8% отстъпка за Здравната каса. Буквално тя става наш съдружник, без да инвестира нито един лев".

В официално писмо до медиите от Министерството на здравеопазването казват, че няма основания за хаос с цените на лекарствата и, че напрежението, което създава Българския фармацевтичен съюз, е неоснователно. В писмото се казва още, че няма противоречия между нормативните документи на Министерството и Здравната каса.