Средно по 100 хиляди лева годишно харчат общините за кастрация и обезпаразитяване на безстопанствените кучета. Кой обаче проверява дали парите не са дадени на вятъра и дали наистина кучетата се кастрират?

Всички сме виждали маркирани и уж кастрирани кучета, които водят след себе си поколение. Отговори на тези въпроси потърсихме след сигнал на зрител от Велико Търново, приютил маркирано бездомно куче, което впоследствие се оказва, че не е кастрирано.

Пламен Атанасов започва да се грижи за улично куче с потомство преди година, малко след като то е кастрирано във ветеринарно-медицинската амбулатория за безстопанствени животни във Велико Търново. Там се обработват бездомни кучета вече девета година.

Наскоро обаче кучето-майка започва да линее, да вдига и температура - симптоми характерни за заболяване на репродуктивните органи, които то би трябвало да няма. Така поне си мислят и собственикът, и лекуващите го ветеринари заради марката на ухото - гаранция, че кучето е кастрирано.

„Тука в клиниката докторите започнаха да се чудят какво става, правиха ехографии и снимки, и установиха, че кучето не е кастрирано," разказва Пламен Атанасов.

„Това е находката, която намерихме при отварянето на кучето - двата яйчника, двата рога на матката, лигатурата, която е направил колегата. Оварио хистерректомията е премахване на всичко това, а всичко това беше в кучето - яйчниците, двата рога на матката и бифуркацията," разясни частният ветеринарен лекар Галин Гунчев.

Потърсихме ветеринарния лекар, извършил операцията и вписал кучето в регистъра като кастрирано. Той обясни, че упойката, с която работи, не му дава достатъчно време, за да си свърши работата.

Така излиза, че общината плаща за кастрация, която де факто не е пълна. Кучетата обаче излизат на улицата маркирани, че няма как да създадат поколение.

„Има кучета, които заспиват много бързо и трае дълго упойката. Има някои, които просто трябва постоянно да се добавя или много бързо да се действа и в някои случаи е възможно да бъде извършена само хистерректомия, възможно е остатък от яйчника да остане...," коментира д-р Никола Тошков.

„Така направена тази лигатура няма нищо общо с медицината,” смята д-р Гунчев, който е управител на ветеринарна клиника.

„Постигнато е невъзможност за заплождане на кучето при запазена възможност за разгонване, но това не е достатъчно и от медицинска гледна точка е недопустимо според мен. Така направено обрича кучето рано или късно на смърт," категоричен е Гунчев.  

Изследвания сочат, че в много от случаите частичната стерилизация е с краткотраен ефект, т.е след година - две кучето отново може да стане родител. Освен това животното става и раздразнително. За последните шест месеца случаите на нахапани от безстопанствени кучета са три. От общината отричат при тях да са постъпвали жалби и обясняват, че контролират фирмата изпълнител.

През 2011 г. кастрирани, обезпаразитени и ваксинирани по документи са 914 безпризорни кучета. За услугата общината е платила на фирмата изпълнител  87 000 лева. Има и проверки, но от общината често предупреждават амбулаторията за тях заради естеството на работата. Контрол, но само след жалба по сигнал, осъществяват и Областната дирекция по храните, както и Комисията по професионална етика към Българския ветеринарен съюз.