
Резултатите от изследването показват, че главният и гръбначният мозък са в състояние да реорганизират функциите си след травма, така че да се възстанови комуникацията на клетъчно ниво, необходима за придвижването.
Учените наблюдавали в лабораторни условия мишки с предизвикани частични травми на гръбначния мозък. Специалистите установили, че в рамките на между осем и десет седмици гризачите успели да възстановят способността си да ходят, макар и не толкова добре, както преди.
Травмите на гръбначния мозък запречват пътеките, които мозъкът използва, за да изпраща послания към нервните клетки, контролиращи движението. Експертите смятаха, че единственият начин да се възстанови движението след подобно увреждане е да отгледат нови нервни пътища, които свързват мозъка с контролния двигателен център в основата на гръбначния мозък.
Авторите на настоящето изследване обаче установили, че когато травмата на гръбначния мозък пречи на сигналите да достигат директно до мозъка, посланията се предават по заобиколен път. Вместо да се изпращат по дългите основни пътища, съобщенията се предават чрез поредица от по-кратки връзки.