
Гледка към морето се открива от нивите край село Осеново. Скоро те ще бъдат обработени, само че с бетоновози и багери. Това се случва с повечето земеделски имоти по морето - собствениците им не печелят от оран, а от строителство. За да стане това, първо трябва да се смени предназначението на земята, което е работа на местните служби по земеделие. Има наредба, регламентираща таксите, които са по-високи, когато землището на общината граничи с море.
bTV направи проверка за таксите само в Осеново. Оказа се, че в продължение на години, неясно защо, от службата във Варна начисляват за нивите там различни такси, в повечето случаи по-ниски. Според юристите на община Аксаково, на чиято територия е селото, Осеново винаги е граничело с море. Дори след съдебен спор преди три години излазът му е удвоен.
От службата по земеделие във Варна обясниха, че скоро са разбрали, че община Аксаково има излаз на море - и то от решението на съда за спорния парцел земя.
Решението на съда, което в случая няма значение, обаче е от 2003 г., а година по-късно областните управители на Варна и Добрич издават заповед за изпълнението му. Екипът на bTV откриваме грешка още в първата преписка. Така и не стана ясно защо в идентични случаи е начислявана различна такса. От министерството на земеделието обясниха, че коефициентът за този район винаги е бил висок.
Така на собствениците на земи, които искат да строят, са спестявани различни суми. Случайни преписки показват, че те варират от 800 до близо 17 хиляди лева.
Според информация от земеделското министерство това не било корупция, а грешка. По непотвърдени данни подобни "грешки", с които са спестявани пари на собственици на ниви, са допускани в не едно или две села.