
Още в първите месеци на годината се оказа, че страната ни е поела ангажименти, които не изпълнява. Комисията заплаши със съд и финансови санкции. Предупрежденията бяха заради забавянето на единния телефон за спешни повиквания 112, за закъснението с новите документи за самоличност, за неизпълнение на ангажиментите по "Натура 2000", за софийския боклук и емисиите вредни газове.
По-късно дойдоха още предупреждения - за преносимостта на телефонните номера, за безопасността на товарните самолети и за мобилността на моряците. В повечето области закъснението беше наваксано.
Най-труден и най-шумен бе проблемът "Натура 2000". Той отпадна от наказателния списък, след серия инициативи от българска страна. Според еколозите обаче проблемите тепърва предстоят. Все пак получихме удовлетворение. С балкански инат и нетипична решителност убедихме европейците, че общата европейска валута ще се пише и произнася "евро", а не "еуро".
В общобългарски се превърна един личен успех. След като стана еврокомисар по защитна на потребителите, Меглена Кунева доби такава популярност, че се нареди сред номинираните за европеец на годината.
Едно от нещата, с които със сигурност ще запомним първата година в ЕС, е ценовият шок, прогнозиран от всички, и все така изненадващ! Чаканият бум на цените се случи, макар и не в първите дни на годината. Дойде през лятото. Статистиката отчете рекордна инфлация. Поскъпваха не само хранителните продукти, но и водата, токът, горивата, услугите. Наложи се кабинетът да се намеси и да въведе държавно наблюдение на цените.
Въпреки европейските цени на жилищата, строителният бум продължава. Както и бума на кредитирането. Увеличиха се и лихвите по кредитие, но и това не спря кандидатите за банков заем. В първата ни година като европейци общият обем на изтеглените кредити надминава 34 милиарда лева. Прогнозите са за ръст на кредитите от 50% спрямо миналата година.
Революционната новина за доходите дойде по време на летните отпуски. На заседание край морето кабинетът реши да направи радикална данъчна промяна – 10% плосък данък за всички.
"Мярката е пробългарска. Тя повишава конкурентоспособността на българската икономика и е в интерес на България. При такава ставка рязко пада мотивацията да се крият данъци", обясни министърът на икономиката Петър Димитров. Но според синдикатите неизгодна се оказа ставката на плоския данък за над 1 млн. Българи - за онези, с най-ниски доходи, за които европейското членство излезе най-скъпо.
През годината, постоянният стрес от европейските цени и изоставащото нарастване на доходите провокираха социално напрежение. Първи протестираха шофьорите от градския транспорт. Те подбраха правилно момента - дни преди евроизборите и бързо постигнаха увеличение на заплатите си. Последваха ги лекарите, лесничеите, учителите. Техният успех не беше нито толкова бърз, нито толкова сигурен!
За първи път имахме учителска стачка. Повече от 40 дни училището затвори, а учителите заляха улиците с искания за по-високи заплати и реформа. Стачката приключи безуспешно и за учителите, и за учениците, които сега трябва да наваксват пропуснатия материал. Но най- безплодна беше тя за образователната реформа, в която продължават да тлеят насилие, агресия и неграмотност.
Масовите протести на учителите в цялата страна продължиха повече от 40 дни. Дълги, ежедневни преговори между правителство синдикати и педагози - нулев резултат по искането на учителите за 100 процентово увеличение на заплатите. Няколко реплики, изпуснати неволно от двамата министри- на образованието и финансите взривиха протестиращите. Дай да разваляме седянката. Дай да разваляме седянката. Първо да мислим за числа, съкращения и после, предложи Орешарски на Вълчев.
"Седенката" радикализира стачката, накара министрите да се извиняват, резултатите обаче бяха далеч под очакванията- 80 лева увеличение на заплатите от 1 ноември. Остана и съмнението, че някой употреби учителите точно преди местните избори. И угорчението, че синдикалните лидери се разминаха в исканията си и в стратегията си с редовите преподаватели.
Децата отново се върнаха в клас. С тях и нерешените проблеми- неграмотност, агресия, смърт в училище. Нова Загора беше в траур заради нелепата смърт на 14-годишно момче, убито от клон на стара топола в училищния двор. Преди по-малко от 20 дни в Разград почина ученик след сбиване със съученик.
Дори по данни на Агенция за закрила на детето, училището в България се нарежда на второ място сред най-честите терени на насилие срещу децата. И това поне на пръв поглед, няма нищо общо с учителските заплати. Но може би само на пръв поглед!
Още акценти от отиващата си година.