
Затова директорите на държавната агенция по метрология, както и началникът на дирекцията за контрол на горивата, са предложени за уволнение по препоръка на инспектората.
През последните две години поради ремонт и изпълнение на преоборудване по програма ФАР държавата контролира горивата предимно по документи.
51 инспектори за цялата страна отговарят за това какво тече от колонките в колите ни. От инспектората към Министерския съвет смятат, че агенцията по метрология, към която е и дирекцията за контрол на течните горива, се управлява лошо.
Всички нормативни актове са недописани, не е ясно кой какво и как съхранява, отбелязва Николай Георгиев от Главния инспекторат към МС.
Като директор Мая Топалова отговаря пряко за контрола на течните горива, както и за съхранението на пробите. Проверка по нейната работа има и в прокуратурата. Тя казва, че не е викана да дава обяснения, но документите за 2004-2005 са иззети в тази връзка.
"За мен е абсолютна фантазия и твърденията могат да бъдат роден в странни глави. Трябват доказателства. Не може така", коментира Топалова.
Екип на bTV бе допуснат в хранилището на т.нар. "арбитражни проби". В помещението се съхраняват пробите, които са веществени доказателства по дела, както и иззетите по проверки на службата за борба с организираната престъпност.
Екипът откри три касетки с количества, които никога не са изследвани и явно са забравени. Оказва се, че тези неслучили се проби са и несъстояли се веществени доказателства по разследване на звеното за борба с организираната престъпност в Русе.
Така или иначе в момента държавата няма право да проверява горивата, защото няма акредитация за това. Но вече има нова техника и нови регистри и се твърдят, че ще започнат реални проверки.