Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) заедно със синдикатите и работодателските организации прие повишението днес. Икономисти предупреждават, че скокът ще увеличи цените като цяло.

В понеделник от "Булгаргаз" официално поискаха синьото гориво от 1 януари да скочи с 26%. Мотивите - един път заради поскъпващия на борсите петрол и втори път заради подписания ни с "Газпром" договор.

Комисията регулатор обяви пред синдикатите и работодателски организации, че това увеличение е недопустимо, няма друга възможност освен "да разхвърли" увеличението. Ние не можем да си позволим да люшкаме индустрията и населението, отбелязаха от ДКЕВР.

Комисията иска догодина поскъпването да стане на четири стъпки с по 7,95% - в началото на всяко тримесечие. Така за една година увеличението ще е с 32%.

Топлофикациите ще вдигнат цената на парното чак с настъпването на новия отоплителен сезон. Към октомври обаче горивото вече ще е поскъпнало с 24%. Каква ще е цената на топлото ще може да се говори чак към юли догодина.

Макар и плавно - на четири стъпки, увеличението ще засегне цялата индустрия, потребяваща синьо гориво. Синдикатите настояха държавата да вземе от резервите на "Булгаргаз" или пък да се откаже от печалбата му, която получава като дивидент.

Извънредно широк е периметърът на дейностите и бизнеса, който ще бъде засегнат и при това положение може да се даде тласък на инфлационните процеси. Сега "Бурлгаргаз" продава на заводите 1000 куб. м синьо гориво за близо 400 лева с ДДС, докато в Германия цената е около 880 лева, а в Словакия цената е около 650 лева.

Договорът с руския газов монополист "Газпром",

в сила до 2030 г., беше подписан миналия декември. Тогава за няколко часа в София дойде и първият човек на компанията Алексей Милер. Медиите така и не прочетоха договора, който е конфиденциален и представлява търговска тайна между България и "Газпром".

Според договореното до Края на 2012 г. природният газ ще поскъпва плавно с до 40-45%. Само тази година газът трябваше да скочи с 15%, но това не се случи.

До 2013 г. цената за България неравномерно трябва да се изравни с международните пазарни цени, на които купуват останалите държави в Европейския съюз.

"Рамката е такава, че в следващите шест години българската страна ще бъде подготвена за някакво постепенно увеличение. Затова тука няма да има абсолютно никакви сътресения за икономиката ви. Най-вече заради дългосрочния характер на споразумението, което подписахме. Оттук нататък отношенията между производителя и потребителя ще са абсолютно пазарни", коментира Сергей Милер.

"За първи път се сключва договор, който позволява толкова дългосрочно и поетапно изравняване на цените, което означава, че за шест години българската икономика ще може да има преференциални конкретни приемущества пред своите конкуренти", отбеляза тогава Овчаров.

В края на миналата година тогавашният енергиен министър Румен Овчаров определи договора като изгоден за България. Ние ще плащаме пазарните цени, а руската страна ще ни плаща полагащите се транзитни такси, част от които до преди това бяха плащани в натура. Така до 2030 г. страната ни ще получи най-малко 4,7 млрд. за транзита на руски газ.

Увеличението на природния газ от догодина ще доведе до покачване на цената на бирата с около 8-10 стотинки за литър. Това обаче няма да повлияе на потреблението, прогнозират пивоварите.

Близо 30% от разходите на пивоварните са за производство на пара, за която се използва основно природен газ. Увеличението му неминуемо ще рефлектира върху стойността на литър от кехлибарената течност.

Въпреки увеличението синьото гориво ще си остане най-евтиният енергоизточник при производството на бира.