Неясноти в Националния рамков договор затрудняват лечението на пациенти, които се нуждаят от физиотерапия. Оказва се, че има случаи, когато пациентът получава два пъти по-малко процедури, само защото не може да вземе направление от личния си лекар.
Димитър Димитров от Шумен е със счупен крак от януари и се възстановява с физиотерапия. След първите 20 процедури обаче, специалистът отказал да продължи, и го пратил за направление при личния лекар.

"Отидох при него и той ми каза, че не може да ми издаде, докато не минат 45 дни”, каза Димитров.

"Според сегашното законодателство с едно направление за сметка на специалиста трябва да се извърши целият курс до 45 ден”, коментира д-р Милен Чолаков - личен лекар.
И тук е разминаването - едно направление е само за 20 процедури, а ако пациентът има нужда от всекидневна терапия трябва да я прекъсне през останалите 25 дни, докато чака новото направление.

В случая с Димитър физиотерапевтът преценил, че лечението не трябва да бъде прекъсвано и направил още 10 процедури за своя сметка.

"Здравната каса няма да заплати процедурите, които сме направили и които в момента правим”, каза д-р Диана Геронтиева - специалист - физиотерапевт.

"Вече незаконно ми ги правят хората”, заяви Димитров.

От Здравната каса изразиха съмнение, че физиотерапевтът се опитва изкуствено да удължи периода на терапията.

"В случая имаме счупване, има лечебна физкултура, която може да се прави в домашни условия, защото не изисква допълнителна апаратура от лечебното заведение, а процедурите, които са физиотерапевтични и, които изискват специализираното заведение, могат да бъдат направени още в при първото посещение при лекаря”, каза д-р Йорданка Пенкова - директор на РЗОК - Шумен.

От Здравната каса поискаха писмено обяснение по случая, но това не решава проблема на Димитър, който е принуден да прекъсне терапията си до издаване на новото направление.