От 635 лева на 685 лева за 1000 литра се увеличава акцизната ставка за безоловния бензин от 1 януари 2008 г. Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Закона за акцизите и данъчните складове.

От следващата година акцизната ставка за газьола се увеличава от 535 лева на 600 лева за 1000 литра; за керосина - от 485 лева на 535 лева за 1000 литра; за кокса и въглищата - от 0,30 лева за един гигаджаул топлотворна способност на 0,40 лева; и за електрическата енергия за стопански нужди - от един лев за мегаватчас на 1,20 лева.

Смесите на бензин и биоетанол или смесите на газьол и биодизел, в които съдържанието на биогоривото е от 4 до 5 на сто включително, ще се облагат от 1 януари 2008 г. с намалена ставка - с 3 на сто по ниска от стандартната ставка (от 685 на 664 лева за бензин и от 600 на 582 лева за дизелово гориво).

Правото на възстановяване на акциз ще се упражнява от земеделските производители за закупените от тях моторни горива през текущата година на два пъти, в рамките на утвърдената годишна разходна норма 7, 3 литра на декар за регистрираната обработваема земеделска земя. Исканията за възстановяване ще могат да се подават от 1 юли до 15 август за разходваните до този период количества, а от 15 август до 31 декември на текущата година - за остатъка до размера на нормата, реши парламентът, който прие с 80 гласа "за", 10 против и 19 въздържал се предложението на Радослав Илиевски от левицата и група депутати.

Не беше прието предложението на Мартин Димитров от ОДС да се намали акцизът за пропан-бутана от 340 лева на 244 лева за 1000 килограма.

От опозицията възразиха срещу увеличаването на акциза за горивата, което според тях не е необходимо.

Запазването на съществуващите акцизи върху горивата е задължително, ако правителството и мнозинството води щадяща социална политика към гражданите и се стреми да запазва конкурентноспособността на българската икономика, грижейки се да не нарастват прекомерно разходите на българските фирми, каза лидерът на ДСБ Иван Костов.

По думите му, очевидно ще нарасне цената на течното гориво и при това положение трябва да се предприемат мерки, които да неутрализират със съответните данъчни мерки поне частично - със стотинка или две, да не падне този удар върху гражданите. След прегласуване беше отхвърлено предложението на ДСБ да не се увеличават акцизните ставки за горивата.

Заместник-министърът на финансите Кирил Желев каза, че увеличението на акцизната ставка е свързано преди всичко с програмата за достигане на минималните за ЕС ставки и общият стремеж не е бил да се утежнява цената или потреблението на гражданите или бизнеса.

По думите му, увеличението на акциза за безоловния бензин е с 5 стотинки на литър, а с ДДС - с 6 стотинки. За дизеловото гориво увеличението на акциза е с 6,5 стотинки на литър, а с ДДС - 7,8 стотинки. Кирил Желев обясни, че увеличението на акциза с 20 на сто на цените на електроенергията за промишлени клиенти се измерват с увеличение от 123, 60 лева на 123, 80 лева на мегаватчас.

Отхвърлено беше предложението на Мартин Димитров от ОДС за безакцизно производство на домашна ракия за собствена консумация.