Водата от канализацията в Пловдив избива под налягане в ниските части на града, съобщиха от "Гражданска защита".  Има подадени множество сигнали за наводнени мазета, подземни и приземни етажи и гаражи, където нивото на водата е между 10 и 50 сантиметра. Според специалистите отводняването на тези помещения ще започне, след като спадне налягането.

По данни на заместник-кмета Александър Долев, няма критични ситуации по отношение нивото на р. Марица в района на града. За последните два дни водата в реката се е покачила със 75 сантиметра, но до критичната точка има още 2.5 метра. Създаден е кризисен щаб, който следи обстановката в града.

Наводнен и труден за преминаване е подлезът на ул. "Гладстон" в района на централната поща, жп подлезите на бул. "Васил Априлов" в района "Шекер махала" и на кръстовището на бул. "Копривщица" с бул. "Марица". В критично положение е подлезът при централната гара.

Поройни валежи са повредили улици и в селища от община Доспат

Повредени са улици и са наводнени ниви, съобщи кметът Антим Пържанов. Започва разчистване на участъците, засегнати от обилните валежи.

Падналите в Смолянска област валежи през последното денонощие са средно 50-60 литра на квадратен метър, а в районите на Доспат и Чепеларе - около 70 литра, информират от Гражданска защита.

Ситуацията в областта след валежите се стабилизира, нивото на р. Черна е повишено, но в границите на нормалното.

Изровени и изнесени са предимно улици с чакъл в селата Црънча, Бръщен, Любча, Барутин, Чавдар. В Барутин река Касъшка е излязла от коритото си, преливайки в ливада. Пороят е наводнил ниви с картофи и царевица в района на Доспат.

Според Антим Пържанов преобладаваща част от щетите по пътищата и улиците ще бъдат възстановени за няколко дни, ако дъждът спре.