Трупането на тегло не е в резултат на индивидуални действия като преяждане или леност, и е далече по-пасивен феномен, отколкото се предполага, обясняват авторите на доклада.

Революцията в технологиите през 20-и век превърна затлъстяването в нещо неизбежно за по-голямата част от населението, тъй като човешкото тяло и биологично устройство не са в синхрон със заобикалящата ги среда.

"В праисторическите времена запасяването с храна е било жизненоважно, но сега с високоенергийните и евтини храни, улесняващите човешката дейност приспособления, заседналата работа и моторизираният транспорт затлъстяването бързо се превръща в последица от съвременния начин на живот", казва сър Дейвид Кинг, главен правителствен съветник по въпросите на науката и ръководител на програмата "Форсайт".

Спонсорираният от правителството проект е резултат от 2-годишно изследване на причините за затлъстяването, в което са участвали 250 експерти и учени. Те прогнозират, че ще са необходими най-малко 30 години, за се превърне т.нар. "епидемия от затлъстяване" в обратим процес.

Досегашната правителствена политика за справяне с проблема бе насочена към окуражаването на хората, и особено на децата, да ограничават количеството на храната, да избягват продуктите, които водят до затлъстяване и да се движат повече. Според Дейвид Кинг обаче, е необходима промяна в нагласите на цялото общество, за да има резултат.

"Личната отговорност е важна, но нашето изследване показва, че проблемът е много по-сложен. Само промяна на всички обществени нива - от индивида до висшите ешелони на властта ще ни помогне да се справим със затлъстяването", казва Дейвид Кинг.

Изследователите обясняват, едно-единствено "вълшебно хапче" няма да помогне за разрешаването на проблема, тъй като той е систематичен.

Експертите прогнозират, че ако разрастването на епидемията продължи, до 2050 г. 60 процента от мъжете, 50 процента от жените и 25 процента от децата във Великобритания ще страдат от затлъстяване. Свързаните с него здравословни проблеми пък ще струват на обществото допълнителни 45,5 милиарда лири годишно.