От създаването си през март до сега, в изпълнителната агенция "Медицински одит" са постъпили над 200 сигнала за различни злоупотреби. Най-много хора са се оплакали от качеството на медицинското обслужване и медицински грешки. Има жалби и заради труден достъп до медицинска помощ, нерегламентирани плащания и източване на касата. Вече са приключили 72 проверки и при почти всички са засечени нарушения.
100 дни минаха от първата жалба в така наречената "медицинска полиция" - за нарушения в бургаската болница, където след проверка е доказано лошо качество на оказаната медицинска помощ и е съставен акт за административно нарушение. Какви са общите нарушения в проверените здравни заведения от тогава до днес?
"Има неизпълнение на стандарта по хирургия, има неизпълнение на стандарта по анестезиология и реанимация, неизпълнение на стандарта по отношение на изискванията за квалификация на специалистите и лекарите, които осъществяват тази дейност”, съобщи доц. Златица Петрова, директор на агенцията.
За момента най-много са проверявани болниците в Благоевград и Бургас - от там са и най-големият брой жалби. Нарушения са отчетени и в частни болници, където отчитат дейности, които реално не са извършени. На места липсват и отделения за реанимация, които са задължителни за многопрофилните болници.
Общият брой на санкционираните лечебни заведения до момента е 42, а наказанията за административни нарушения, които налага агенцията, са за 1000 или 2000 лв. на болница. Само за сравнение - бюджетите на всяко едно от тези здравни заведения надхвърлят милиони левове. Тепърва обаче хора от агенцията и прокуратурата трябва да се споразумеят за критериите, по които експертите да могат да различават обикновените нарушения и престъпленията.
"В кой момент има достатъчни данни, че е извършено престъпление и съответно цялата преписка да бъде предадена в прокуратурата, защото го има и обратният момент, че ако ние не предадем преписка, а се установи, че има престъпление, ние вече подлежим на санкция”, заяви юристът Петя Стойчева.
До момента агенцията е проверявала няколко жалби след смъртни случаи на пациенти. Във всеки един от тези случаи са установени само организационни нарушения. Без персонална вина.
За един от случаите сме ви разказвали в bTV Новините. Той е от Ямбол, където е направена проверка след смъртта на момиченце 2 години. Там не са установени пропуски в лечението, но са засечени други нарушения - основно на хигиената в болницата.
Преди месец ви разказахме за 2-годишната Александра Дюлгерова от Ямбол. Момиченцето почина в Детското отделение на Ямболската болница в резултат на остър ларингит. Според родителите лекарите не са действали достатъчно бързо и адекватно.
"Сложиха й урбазон система и започнаха да чакат да й се успокои дишането, което естествено не се успокои и така чакахме два часа, докато си отиде", разказа майката на детето Юлия Дюлгерова.
Смъртта на Александра предизвика много проверки в болницата, една от тях установи лоши хигиенни условия в детското отделение. Ремонтът на помещенията вече започна, но никой от ръководството на лечебното заведение не пожела да ни отговори трябваше ли да умре дете, за да бъдат взети тези мерки.
"Средствата са лично наши, от болницата, ние сме решили, че се прави за наша сметка. Все още няма спонсори, които да помагат за ремонтите ни. Вие знаете, че държавата в момента е в лошо финансово състояние”, съобщи д-р Йорданка Христова, зам.-директор на МБАЛ „Св. Пантелеймон” в Ямбол.
След тежките изводи на медицинския одит в детското отделение бе обновена стаята за интензивна грижа. Закупени са два монитора и нов ЕКГ-апарат към тях.
"Нашите надежди са условията, при които ще се лекуват децата, да бъдат по-добри, затова се обновява цялото отделение - замазва се, сменят се настилките, за да могат да се поддържат по-добри хигиенни условия", каза д-р Славка Кирилова, завеждащ детското отделение.
Ремонтът на новите помещения трябва да приключи до месец.
Има ли все пак и добри примери в българските болници?
Бяха посочени няколко добри болници. Парадоксалното е, че една от тях е варненската "Света Марина". Парадоксално, защото тя е и една от проверяваните болници заради смъртта на 2-годишния Дани.
Агенцията е установила, че консултацията на детето е правена от специалист по телефона, не е потърсено мнение на втори хирург и с педиатър. И въпреки тези нарушения, болницата фигурира сред добрите.
Иначе другите посочени болници-отличници са софийските "Царица Йоанна", "Св. Анна" и "Токуда", както и хасковското спешно отделение.
Отговорът на държавата - ще бъдат дадени допълнително средства за здравеопазване. Това каза в парламента финансовият министър Симеон Дянков. За кои конкретни дейности и клинични пътеки ще се отпуснат пари ще стане ясно след анализ, който вече тече.