Оказва се обаче, че много често този начин на общуване се осъществява в работно време. Все повече ръководители забраняват Интернет-общуването на работното място.

Лондонска Пи Ар компания е толерантна към "Фейсбук"- сайт за социално общуване между хора със сходни интереси и обществени профили. В разгара на работния ден почти всички се вглъбяват в Интернет комуникация. Аби Коен е сред най-активните.
Репортер: Ровиш ли във "Фейсбук" в работно време?

Аби: Не, никога.

Колегите й обаче твърдят друго.

Репортер: Колко приятели имаш във "Фейсбук"?

Аби: Около 270, което не е толкожа много. Други имат стотици. Някои имат към 500. Аз нямам чак толкова много.

Аби е само една от огромния брой офис служители, станали жертва на този световен феномен. Сайтове за Интернет общуване като "Фейсбук", "Майспейс" и "Бебо" ни дават още една възможност да поддържаме връзка с други хора. И да избягаме, поне духом, от офиса. За шефовете това е стар спор в нова форма - допустими ли са личните занимания в службата?

Според Найъл Маккини, който се занимажа с маркетингови проучвания технологиите и тяхното приложение се движат с по-бързи темпове, отколкото началниците ги усвояват.

"Средно хората прекарват в един такъв сайт по-малко от десет минути на ден. Нещо повече - само 17 на сто от тях използват сайта в работно време. Излиза, че макар служителите да общуват онлайн по време на работа, те не прекаляват", обяснява "засегнат" началник. 

Все повече шефове забраняват подобни дейности в офиса. В резултат възникнаха т.нар. "групи за протест", които настояват за повече доверие от страна на работодателите си. Така началниците, които забраняват интернет общуването в офиса, неусетно се изправят пред една световна армия от служители, която нараства с всеки изминал ден.