
Ислямисткото движение пусна вчера останалите 12 южнокорейски християнски мисионери, които държеше в плен. Все още не са освободени трима мъже и четири жени.
Пуснатите вчера заложници се намират в американска военна база в централната афганистанска провинция Газни, южно от Кабул. Очаква се те да пристигнат в Сеул след не по-малко от две денонощия, тъй като предстои да преминат медицински прегледи.
Агенция Йонхап отбелязва, че преговорите около заложническата криза са допринесли за укрепването на политическия престиж на талибаните, тъй като те са се явили легитимен партньор на чужда държава.
Агенцията посочва, че южнокорейското правителство е влязло в преки преговори с ислямисткото движение въпреки несъгласието на Съединените щати и афганистанските власти.
Талибаните отвлякоха общо 23 южнокорейци на 19 юли в Газни. След това те екзекутираха двама от заложниците и освободиха други двама.
Бащата на единия от убитите южнокорейци ще подаде съдебни искове срещу правителството, църквата, за която е работел синът му, и благотворителната организация, организирала отиването му в Афганистан като доброволец, предаде още ИТАР-ТАСС.
Той обвинява правителството, че не е предприело необходимите мерки, за да защити граждани на страната, а църквата и благотворителния фонд - че не са информирали семействата на мисионерите за характера на мисията им.
В Южна Корея се задава на висок глас и въпросът дали заложниците не са били освободени след договаряне на тайни условия, отбелязва ИТАР-ТАСС. Правителството официално обещава да изтегли контингента на страната от Афганистан до края на годината, но то прави това от самото начало на кризата.
Критиците не изключват възможността да е бил платен откуп и да е било обещано да бъдат освободени от затвора по случай Рамазана болни и стари талибани.