Няколко часа по-рано бяха освободени две други групи - първо три жени, а после още четири жени и един мъж. След освобождаването на дванайсетте заложници в плен остават седем южнокорейци. Съгласно споразумението, постигнато на преки преговори с делегация на Южна Корея, талибаните обещаха да освободят всичките 19 заложници, които държат на групи на различни места.

Талибаните отвлякоха общо 23 южнокорейски евангелисти, пътуващи с автобус от Кабул за Кандахар, на 19 юли. В края на юли те убиха двама мъже от групата, а в началото на август освободиха две жени. За да постигнат освобождаването на евангелистите, Южна Корея потвърди обещанието, дадено още преди заложническата криза, да изтегли силите си от Афганистан до края на годината. Сеул също така обеща, че няма да позволява на християнски мисионери да заминават за Ирак, макар че и правителството, и роднините на отвлечените твърдят, че те не са мисионери, а само помагали като доброволци в болниците.

Талибаните настояваха и за освобождаването на техни бойци от афганистански затвори, но властите в Кабул отказаха категорично, като изтъкнаха, че това ще стане прецедент и ще насърчи нови отвличания. Според анализатори, цитирани от Асошиейтед прес, талибаните са излезли от кризата със заложниците с нараснала политическа легитимност, въпреки че на пръв поглед не получиха това, което искаха.

"Ако талибаните продължат да отвличат чужденци, и други правителства ще се почувстват в правото си да последват корейския пример и да преговарят пряко с тях", смята Мустафа Алани, експерт по тероризма от изследователски център в Дубай. "Талибаните вече имат дипломация, говорители, телевизионни камери, а те се стремят именно към политическа легитимност", подчерта той.