Има опасения, че цифрата ще се увеличи, тъй като пожарникарите продължават да откриват овъглени тела сред изгорелите къщи, коли и земи.

Заради тежката обстановка министър-председателят Константинос Караманлис обяви извънредно положение в цялата страна.

Повечето от загиналите - най-малко 20 души - са в югозападен Пелопонес, близо до град Захаро. В пламъците загинаха и трима пожарникари. В борбата с огъня участват и десетки войници. Тази нощ към тях трябваше да се присъединят още 500 военнослужещи и няколко военни хеликоптера.

Стотици хора остават блокирани в района на бедствието. Огънят обкръжава селищата толкова бързо, че жителите им не смогват да избягат. Ситуацията е толкова ужасяваща, че гръцката преса нарече южен Пелопонес "крематориум".

Смята се, че в страната продължават да бушуват повече от 170 пожара. В областите Лакония и Месина е обявено извънредно положение. Положението се утежнява и от силния, горещ и сух вятър, който пречи на хеликоптерите да излитат и се налага пожарникарите на земята сами да се борят огнената стихия. Не вдъхват оптимизъм и синоптичните прогнози, които не предвиждат ветровете скоро да утихнат.

Европейската общност е шокирана от броя на жертвите, загинали в резултат на горските пожари в южната ни съседка.
По информация на пресслужбата на Европейската комисия, представителите на Евросъюза са провели консултации по въпроса за извънредната ситуация и са съгласували оказването на помощ на бедстващата държава.

Френските власти съобщиха, че изпращат в Гърция два самолета за потушаване на пожари. Норвегия предложи един самолет, а Германия - три хеликоптера.

Правителството обяви тридневен траур в памет на жертвите на пожарите. Все още е рано да се даде обяснение за трагедията в Пелопонес, но властите говорят за едновременни умишлени палежи, съпроводени със заблуждаващи сигнали.

Медиите засилват критиките за бавните реакции на противопожарните отряди, и на гражданската защита.

Опозицията обвини правителството, че е закъсняло да поиска навреме помощ от Европейския съюз.