Близо 40 000 тона храна се изхвърлят годишно у нас, вместо да стигнат до социално слабите хора. До месец се очаква да заработи първата хранителна банка у нас, обещаха от Министерството на земеделието. Все още обаче не е ясно колко хора ще попаднат в графата нуждаещи се.

По стартирането на този проект - изграждането на първата хранителна банка у нас, работят много и различни институции. Най-сериозно ангажирани са обаче Министерството на земеделието и храните, Социалното министерство и Агенцията по храните. Репортерът Биляна Гавазова отиде до един от малкото центрове, в които и сега се раздават хранителни пакети на самотни майки с деца, но в много по-малки количества.

Хранителната банка  е нарочно създадена организация, която събира храна от цялата индустрия. Тя ще бъде свързващото звено между различни организации, които да доставят храната на нуждаещите се, обясни Марина Бракалова от Фондация за общностно развитие.

По създаването на първата хранителна банка у нас се работи активно близо година. И макар, че ключова роля имат, най-вече, отговорните институции, бизнесът също е важна част от веригата. Храните ще бъдат набирани директно от производителите или търговците.

"Всички производители и търговци на храни, които са запознати с концепцията хранителна банка подкрепят идеята, защото това е една система, в която няма губещи”, обясни председателят на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев.  

Дарявани ще бъдат различни видове продукти, включително свежи плодове и зеленчуци. В пунктовете ще влизат и стоки с нарушена опаковка или изтичащ срок на годност. Контролът ще бъде железен, увериха от Агенцията по храните.

"Не трябва да забравяме, че категорията на хората, които ще консумират тази храна, те са или по-възрастни, или в недобро здравословно състояние. Затова за нас е много важно до тези хора да стигне качествена храна”, заяви д-р Венцеслава Тасева от Агенция по безопасност на храните.   

Производителите обаче настояват даряваните продукти да бъдат освобождавани от ДДС, за да имат стимул да ги предоставят на социално слабите хора.

"Никой няма да се сети да ги дарява в момента, защото ще трябва да плати върху тях Данък добавена стойност”, обясни Кирил Вътев.   

От Министерството на финансите обясниха за bTV, че Законът за ДДС е синхронизиран с европейските директиви и подобно изключение много трудно може да бъда направено.