
Джонстън беше единственият западен журналист, който работеше постоянно в палестинските автономни територии. Кореспондентът на Би Би Си е бил освободен след активната намеса на движението "Хамас".
Според други съобщения групировката Армия на исляма, която отвлече Джонстън на 12 март, го освободила, след като висш ислямски духовник в Ивицата газа е издал разрешение за това.
Журналистът е пуснат без никакви условия и за него не е искан откуп. Близо четири месеца за съдбата му не се знаеше нищо. Дори беше съобщено, че похитителите му са го убили. По-късно се появи видеозапис на Джонстън, който очевидно беше правен под натиска на похитителите.
"Както можете да си представите, последните 16 седмици бяха просто най-лошите в моя живот. Все едно, че бях жив погребан, откъснат от света и изпълнен с ужас. Човек е в ръцете на хора, които са опасни и непредсказуеми, непрекъснато те заплашват и ти не знаеш дали това ще свърши след два месеца, три месеца или пък защо не - след девет, след осемнайсет месеца и дори повече", разказва журналистът.
По един или друг начин освобождаването на Джонстън е свързано с кризата в палестинската власт и противоборството между радикалното движение "Хамас" и "Фатах", по-умерената организация на президента Абас.
Международната общност подкрепя "Фатах" и изолира "Хамас". В разгара на кризата сваленият от президента Абас премиер Хания (лидер на "Хамас") изведнъж заяви, че ситуацията с Джонстън е неприемлива. Фактът, че той беше освободен със силовата намеса на "Хамас", говори, че организацията търси контакти със Запада.
На фона на последните събития Исмаил Хания заяви, че очаква в скоро време да бъде освободен и израелският войник Гилад Шалит. Той беше отвлечен преди година и това отвличане беше една от причините за конфликта миналото лято между Израел базираното в Ливан движение "Хизбула".