Строгата мярка влезе в сила в двете най-големи области на континента. От сега нататък пушачите ще трябва да излизат от заведенията, за да запалят цигара в Нов южен Уелс и Виржиния. Забраната ядоса някои пушачи, който смятат, че трябва да имат право да пушат в любимите си заведения.

Пушачите са недоволни, че забраната влиза в сила по средата на австралийската зима, когато навън е много студено. Собствениците на заведения изразяват притеснения, че ще се усети и сериозен спад в приходите. От друга страна непушачите са много доволни.

Единственото място, където забраната не важи са казината и бинго-залите в Сидни и Мелбърн.

Различни клубове започнаха телевизионна рекламна кампания, за да подтикнат клиентите си да се възползват от новите "отворени за всички" външни части на заведенията. Тези подобрения струваха на собствениците около 340 млн. долара.

Австралия бе една от първите страни подели инициативата за ограничаване на тютюнопушенето на публични места. Преди десет години бе забранено пушенето по летищата. Последваха подобни ограничения в градския транспорт, магазините, театрите и кината, хотелите и ресторантите.

От началото заведенията бяха задължени да имат по едно помещение за непушачи, а преди една година изискването вече стана 75% от закритото помещение да е свободно от цигарен дим.

В Швеция са намерили начин

да се справят със зависимостта от цигарите. Там пристрастените към никотина дъвчат вид тютюн, наречен "снус". Този безвреден метод може да бъде полезен пример за пушачите в ЕС.

Снусът е тютюнев продукт, който се продава под формата на прах или опакован в торбички като чай. Пристрастените към никотина приемат нужната им доза, като известно време държат щипка от тютюневия прах под горната си устна.

Проучванията показват, че Швеция е страната в Европа с най-нисък процент смъртни случаи, причинени от никотин.

Това е единствената страна от ЕС, за която не важи забраната за продажба на никотинови продукти за дъвчене. Експерти по тютюнопушенето смятат, че снусът трябва да бъде легализиран и в други държави. Те обаче се опасяват, че тютюневата индустрия се опитва да го наложи като алтернатива на цигарите.

Тъй като ЕС скоро няма да отмени забраната на никотиновите продукти за дъвчене, британските пушачи ще трябва да потърсят други начини да задоволяват никотиновия си глад на обществени места.