Докладът на медицинския одит за смъртта на семинариста Калин Чонов е готов. bTV разполага с него. Проверката не е установила лекарска грешка. Роднините, обаче не приемат доклада. Разчитат на полицията да разкрие истината.
Никой не може да убеди Соня Чонова, че за смъртта на 18-годишния й син Калин - напълно здрав спортуващ ученик в духовната семинария в София няма виновни.
"Според доклада няма виновни лекари, но според мен двата екипа, които са дошли при повишена температура 40 градуса и да не се вземат никакви мерки, това е лекарската грешка. Всеки трябва да си получи заслуженото”, каза тя.
На 24 февруари Калин вдига висока температура - 40 градуса. Екипи на Бърза помощ три пъти идват в семинарията. Първите два пъти лекуват температурата, а на третия път го закарват в инфекциозна болница , а оттам във Военна. Калин умира 6 дни по-късно от тежки усложнения, причинени от бета стрептококова инфекция.
"Ден преди това ми каза, че го боли гърлото. Прегледаха го, казаха, че не е сериозно, някакъв вирус. На обяд пак извикахме екип. Лекарят се държа малко арогантно”, сподели съученикът му Тодор Стоянов.
„Лекарят им казал – „А, бе, вие в семинарията не сте ли чували за оцет и вода. Компреси и толкова!”, каза Симон Милков, приятел на момчето.
Според фишовете на медицинска помощ - първият екип на Спешна помощ дава на Калин „Тамифлу” и си заминава. Четири часа по-късно е дошъл втори екип, който му дава Аналгин и Деган.
Само дни по-рано в семинарията има още два такива тежки случая с ученици с висока температура - тогава обаче линейките веднага взимат учениците и ги превеждат веднага в болница. Учениците са спасени.
Едва след смъртта на Калин става ясно, че в семинарията има бета стерптококова инфекция - инфекция убиец, която се лекува само в болница.
"Дадоха ни антибиотици да си купим, в помещенията с някакви препарати се минава. Две момчета имаше болни, тях са ги приели веднага”, каза още Стоянов.
Специална комисия от медицински специалисти посещава и семинарията, за да провери при какви условия е живял починалият. Установява, че в духовната семинария липсва постоянно медицинско обслужване за 83 редовни семинаристи, които живеят и се обучават в затворен колектив, което е предпоставка за възникване на заразни заболявания и други здравословни проблеми. Това определя необходимостта от постоянно медицинско обслужване на място.
Починалото момче споделяло на майка си, че живее в мизерия – „От начало 29 деца живеят в едно помещение. няма бани и е мизерно състояние”, каза тя.
Потърсихме ректора на семинарията дядо Сергий, който както всеки училищен директор в България носи отговорност за учениците. Въпреки настояванията ни той отказа коментар за смъртта на Калин Чонов. След миналогодишния скандал с предишния ректор дядо Сионий в Семинарията е забранено да се снима.
Надеждата на роднините докладът на медицинския одит да открие виновните умря. Сега им остава последна надежда - досъдебното производство, което е започнало по лично разпореждане на министър-председателя, да открие виновните за смъртта на Калин Чонов.