Преди ден общински служители връчват на лекарите и зъболекари в 17 ДКЦ в София уведомителни писма.
"Със задна дата дължим големи суми за обезщетение, които трябва да изплатим в определен срок или да си освободим кабинетите. Сумата за моя кабинет е 3 792 лева”, обясни д-р Николай Брънзалов.
Подобни писма са получили медиците и в други софийски ДКЦ-та, съобщиха от съсловните им организации. Обезщетенията са за това, че от февруари миналата година докторите не са плащали наем за кабинетите. Причината е, че тогава е закрит Столичният медицински холдинг, с който лекарите са имали договор. В същото време, за същия период, редовно внасят сумите за ток, вода и парно.
"Четиринадесет месеца никой не дойде да каже - ето ви нови договори. Докато имаше холдинг, имаше банкови сметки, на които си превеждахме наема, а като го ликвидираха, нямаше къде да си превеждаме наема. Така, след 14 месеца, ни връчват тези писма с 4-5 000 лева, защото някой не си е свършил работата”, казва д-р Константин Ангелов.
Лекарите недоволстват, че обезщетенията са на много по-високи цени от размера на наема. За кабинет 15 кв. Метра, обезщетението е 4 000 лева. Докторите недоумяват как са формирани сумите и защо няма възможност за разсрочено плащане.
Само в 17 ДКЦ работят 29 общопрактикуващи лекари и 20 стоматолози. Те се грижат за над 25 000 пациенти.
От Столичната община коментираха, че районните кметове могат да предвидят разсрочено плащане на обезщетенията и обещаха утре да коментират проблема.