От "Синята коалиция" поискаха председателят на Народното събрание да спре процедурите за гледане на бюджета в парламента. По този повод съпредседателят на коалицията Иван Костов представи декларация от името на парламентарната група.
Според съпредседателя на "Синята коалиция", републиканският проектобюджет трябва да се внесе заедно с консолидираната бюджетна програма, от която да става ясно какъв е общият дефицит на България.
След внасянето на законопроекта правителството направи няколко дълбоки промени в политиката си - вдигайки осигурителните вноски, вместо увеличаването на изискуемия стаж. Това променя взаимоотношението между републиканския бюджет и бюджета на Държавното обществено осигуряване, тъй като ДОО ще реализира повече приходи, посочи още Костов.
Той отбеляза, че след внасянето на бюджета за 2011 година е било сключено споразумение с Българския лекарски съюз. Така се предвидиха за догодина 130 млн. лв. допълнително, които трябва да бъдат платени през бюджета и НЗОК - тези пари не са разчетени в проектобюджета, който ни е представен, заяви Костов.
Тези две промени в действията на правителството, по думите на Костов, "не позволяват на депутатите да изработят отношение към най-важните политики на страната - пенсионното дело и здравната система".
Според съпредседателя на "Синята коалиция", законът изисква бюджетите в тези сфери да бъдат приети или преди, или заедно с държавния бюджет. По думите на Костов, така Народното събрание нарушава закона, което е прецедент. "Но при управлението на ГЕРБ всичко е възможно", каза Костов.
Ако не бъдат спрени процедурите за гледане на проектозакона за бюджета, депутатите от "Синята коалиция" няма да участват в дебатите на заседанията на ресорните комисии, на които той се обсъжда.
Затова Костов поиска от Цецка Цачева, ако тя не спре процедурите по обсъждането на проектобюджета, да не санкционира сините депутати, които няма да изразяват мнението си за него.
Депутатите ще разгледат днес на първо четене три законопроекта за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс. В дневния ред на парламента е и първото четене на промени в Закона за защита на класифицираната информация.