Велико Търново и Габрово с обща кандидатура за Европейска столица на културата. Това обяви по време на четвъртото издание на летния арт фестивал „48 часа Варуша Юг“ кметът на старата столица Даниел Панов.

Вече са учредени две фондации във Велико Търново и Габрово, които ще работят за общата кандидатура на двата града, които са на по-малко от 50 км един от друг.

В инициативата ще бъдат включени изявени културни дейци, общественици и бизнес.

Документите за кандидатурата на двата града трябва да са готови през следващата година.

„Аз днес искам да подам ръка, като кмет на община Велико Търново и с всички артисти и културни дейци, които подкрепят тази идея, Търново и Габрово да кандидатстват за столица на Европейската култура през 32 година“, заяви кметът на старата столица.

„За нас ще бъде много сложно да се състезаваме поотделно, защото ние сме приятели, колеги, разработили сме един страхотен екип,  който прави неща заедно. Един такъв общ проект би направил събитията много в целия регион, не само във Велико Търново“, каза Галин Попов – програмен директор на летния арт фестивал „48 часа Варуша Юг“.

„Миналото, историята, хората на изкуството, културата, потенциала в двата града, които са на 45 км мисля, че е огромен. Събитията и в момента са много, те са над 2000 събития в годината, на културния календар, наблягаме на традициите, обичаите, на българското, но с кандидатстването за европейската столица и с програмата, която трябва да се разпише от двете фондации на Габрово и на Търново, действително събитията ще бъдат по-качествени и по-запомнящи се“, каза още Даниел Панов.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK