
При едно от посещенията си в България проф. Вабнер е заедно със свой японски колега от университета Йокохама и шеф в парфюмерията на известна козметична марка.
Японецът купил 150 кг розово масло, от което чрез дестилация извлича 12 грама от вещество, което се съдържа в много малки количества само в най-качествените маслодайни рози.
“Тези 12 грама, които са много силен концетрат - не може дори да се помирише, той ги смеси с други етерични масла и създаде един парфюм, който се базира на българската роза, но хората не знаят. Това е един много добър парфюм, но тук няма да го намерите, защото е много скъп и го има само в модните столици като Лондон и Ню Йорк”, разказва Вабнер.
Заедно професорите изпробват как розовото масло влияе върху човешкия организъм. Те твърдят, че то има невероятно действие върху жлъчката и действа екстремно върху сърцето. Сърдечният ритъм може фантастично да се третира с розово масло.
Розовото масло е и сред най-важните лечебни средства за стресирана, раздразнена и застаряваща кожа, защото стабилизира клетъчните стени. Използвано е в върху облъчени при аварията в Чернобил. Маслото помага и при рутинна лъчетерапия на онкоболни, казва проф. Вабнер. В комбинация с витамин А се използва при лечение на алкохолизъм.
Преди три години с друг германски учен Вабнер открива научно доказателство за това защо хората обичат да миришат рози: “0,2 секунди след като се помирише, се получава една химична реакция. Розовото масло попада в таламуса и стимулира произвеждането на енцефалин - това е нещото, което ни кара да се чувстваме добре. “